Nie wiesz, co wydarzyło się w piątek w Polsce i na świecie? Nic się nie martw - mamy podsumowanie najważniejszych wydarzeń.

Filipiny: Bilans ofiar tajfunu Haiyan przekroczył 5 tys.

Bilans śmiertelnych ofiar potężnego tajfunu Haiyan, który dwa tygodnie temu uderzył w środkową część Filipin, wzrósł do ponad 5,2 tys. Rannych zostało prawie 23,5 tys. osób, a ponad 1,6 tys. jest zaginionych. Ponad 4 mln ludzi musiało opuścić swoje domy.

Haiyan to jeden z najbardziej niszczycielskich kataklizmów w historii kraju. Jeden z najsilniejszych do tej pory tajfunów, który uderzył w 1991 roku w miasto Ormoc, w prowincji Leyte, zdewastowanej również przez Haiyan, spowodował śmierć ok. 5,1 tys. ludzi. Więcej o tajfunie tutaj.

Wielka Brytania: Przetrzymywane kobiety były bite

Trzy kobiety, przetrzymywane przez 30 lat jako niewolnice w domu w Londynie, były bite przez swych nadzorców - poinformowała brytyjska policja. To czym się zajmujemy, to skomplikowany i niepokojący obraz kontroli emocjonalnej, sprawowanej przez wiele lat - mówił Steve Rodhouse z londyńskiej policji.

Cała trójka została uwolniona z domu w dzielnicy Lambeth w południowej części Londynu. W czwartek w związku z tą sprawą, określaną jako najdrastyczniejszy dotąd w Wielkiej Brytanii przypadek przymusowej służby domowej, policja aresztowała będących parą 67-letniego mężczyznę i kobietę w tym samym wieku. Wiadomo, że nie są oni Brytyjczykami. Więcej tutaj.

JFK - pedant, wyrozumiały ojciec i mól książkowy

50 lat po śmierci Johna Fitzgeralda Kennedy'ego świat wciąż dowiaduje się nowych rzeczy o jego życiu. Zabity w zamachu w Dallas prezydent Stanów Zjednoczonych należy do najbardziej lubianych przywódców USA w historii. W dniu 50. rocznicy zabójstwa Kennedy'ego przedstawiamy garść faktów z życia JFK - tych znanych i zupełnie nieznanych. Więcej tutaj.

Adam Hofman po donosie CBA: Zawieszam członkostwo w PiS

Chodzi o drobny błąd podatkowy – nieodprowadzenie podatku od pożyczki – tak dotychczasowy rzecznik PiS Adam Hofman skomentował informacje o skierowaniu przez CBA do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przez niego przestępstwa. Równocześnie poinformował, że do czasu wyjaśnienia sprawy zawiesza członkostwo w partii i klubie PiS.

Jak ustalił reporter RMF FM Roman Osica, z zawiadomienia CBA do prokuratury wynika, że podczas kontroli oświadczeń majątkowych posła PiS agenci CBA znaleźli niezgłoszone do skarbówki przelewy, które wpływały na konto Hofmana. Jak nieoficjalnie dowiedział się nasz dziennikarz, chodzi o transakcje na kwotę około stu tysięcy złotych.

Z nieoficjalnych ustaleń Romana Osicy wynika, że transakcje te pochodziły z innych niż rodzinne kręgów. Zainteresowało to CBA - tym bardziej, że sumy takie powinny zostać zgłoszone fiskusowi. Więcej o tej sprawie tutaj.

Szczurek: Nie spodziewajmy się obniżki podatków

Nowy minister finansów nie ma zamiaru obniżać podatków. Podatki powinno się obniżać w czasach kryzysu, kiedy należy wspierać gospodarkę - mówi Mateusz Szczurek w rozmowie z reporterem RMF FM Krzysztofem Berendą.

Szczurek zapowiada także, że nie ma zamiaru być Świętym Mikołajem, który rozdaje prezenty. Całą rozmowę można przeczytać tutaj.

Droga ta rekonstrukcja. Za wymianę ministrów zapłacimy pół miliona

Nawet pół miliona złotych możemy zapłacić za rekonstrukcję rządu Donalda Tuska – wyliczył "Fakt". Na kwotę złożą się m.in. odprawy dla odchodzących ministrów i ekwiwalenty za niewykorzystane urlopy.

Jak podkreśla gazeta, odchodzący ministrowie dostaną sowite odprawy. Większość z nich wróci wprawdzie do Sejmu, ale jeszcze przez trzy miesiące będą dostawać tyle co na ministerialnym stołku. "Fakt" wylicza, że łącznie na operację z odprawami potrzeba blisko... 100 tysięcy złotych. Więcej o cenie za rekonstrukcję tutaj.

Agent Tomek w porsche spowodował kolizję

Poseł PiS Tomasz Kaczmarek spowodował kolizję w Warszawie - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Na rondzie Zesłańców Syberyjskich kierując Porsche Cayenne wjechał w tył golfa.

Nikomu nic się nie stało. Poseł Tomasz Kaczmarek dobrowolnie poddał się badaniu alkomatem. Badanie wykazało, że był trzeźwy. Więcej szczegółów tutaj.

Przebadaj się: Ruszył Tydzień Testowania na HIV

Ponad połowa nowych zakażeń HIV pochodzi od osób nieświadomych zakażenia - alarmują specjaliści. Nawet połowa zakażonych może o tym nie wiedzieć, tymczasem 90 proc. Polaków nigdy nie robiło badań. W całym kraju ruszył Tydzień Testowania na HIV. Akcja potrwa do 29 listopada. Więcej o niej znajdziecie tutaj.

Żyła wygrał kwalifikacje, Stoch najdalej w Klingenthal

Piotr Żyła wylądował na 137,5 m i wygrał kwalifikacje do niedzielnego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Klingenthal. Zakwalifikowała się cała siódemka Polaków. Najlepszy wynik - 145 m - uzyskał Kamil Stoch.

W sobotę w Klingenthal rozegrany zostanie konkurs drużynowy, a w niedzielę 24 listopada - zawody indywidualne. Więcej o zawodach tutaj.

W przyszłym tygodniu opady śniegu i mróz

Deszczowo, pochmurno i coraz chłodniej - takie są prognozy na najbliższy weekend. Przyszły tydzień ma przynieść w Polsce wręcz zimową aurę. Miejscami poprószy śnieg, a temperatura spadnie poniżej zera. Mocne uderzenie chłodu odczujemy już w najbliższy poniedziałek. Więcej zimowych prognoz znajdziecie tutaj.