Zaprzysiężenie nowego rządu Jose Luisa Rodrigueza Zapatero dopiero za miesiąc, ale już dziś premier-elekt zapowiada, że w Hiszpanii zmieni się sposób rządzenia państwem. Jednocześnie deklaruje, że wśród nowych ministrów kobiet ma być tyle samo co mężczyzn.

Po raz pierwszy w historii Hiszpanii wicepremierem rządu będzie kobieta. Panie pokierują także m.in. resortami edukacji, budownictwa i kultury.

Głównym zadaniem rządu – jak zapowiada Zapatero – będzie walka z terroryzmem. Żaden hiszpański rząd nie ugiął się przed terroryzmem i żaden tego nie zrobi. (...) Terroryści muszą wiedzieć, że zawsze będziemy ich zwalczać i zjednoczeni w końcu ich pokonamy. Niewiele jest rzeczy, co do których zgadzają się wszyscy Hiszpanie, ale jestem głęboko przekonany, że walka z terroryzmem jest jedną z nich - mówił dziś nowy szef hiszpańskiego rządu.

Jednocześnie Zapatero podkreślał, że wśród priorytetów jego rządu jest także walka z przemocą w rodzinie, zmiana polityki zatrudnienia oraz podniesienie poziomu edukacji. Zgodnie z przedwyborczą obietnicą homoseksualiści będą mogli zawierać związki małżeńskie, a wszyscy żyjący bez ślubu będą mieli prawo do dziedziczenia po partnerze.

Przyszły premier obiecuje, że nowa rada ministrów pokieruje Hiszpanią z pokorą, uważnie słuchając, co do niej mówią obywatele.