​Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wstrzymaniu w obrocie i stosowaniu na terenie całego kraju probiotyku Lakcid. "Produkt przekazaliśmy do badań" - powiedział w rozmowie z RMF FM Paweł Trzciński, rzecznik prasowy GIF.

Decyzja GIF dotyczy preparatu Lakcid, proszku do sporządzania zawiesiny doustnej, 50 amp. Numer serii 017615, data ważności 31.12.2016.

W uzasadnieniu napisano, że powodem jest "brak spełnienia wymagań jakościowych ww. produktu leczniczego w związku z nieprawidłową postacią proszku znajdującego się w ampułce oraz jego zabarwienia".

Jedna z aptek zgłosiła do hurtowni kilka ampułek, które wyglądały inaczej niż zazwyczaj i na wniosek hurtowni zdecydowaliśmy się wstrzymać produkt. To oznacza, że tej konkretnej serii preparatu nie można sprzedawać - mówi Paweł Trzciński. W komunikacie GIF zaznaczono również, że seria nie może być stosowana w lecznictwie do czasu wyjaśnienia wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa.

Trzciński uspokaja jednak i dodaje, że "jest to tak duża zmiana, że nikt, kto weźmie taką ampułkę do ręki, nie może jej przeoczyć".

Jesteśmy spokojni, że nikt nie został poszkodowany w wyniku tej zmiany, zwłaszcza że nie wiemy tak naprawdę, jaki ma ona charakter - dodał.

Lakcid to probiotyk, stosowany m.in. w czasie i po antybiotykoterapii, przy biegunkach m.in. podróżnych oraz profilaktycznie dla utrzymania prawidłowego składu mikroflory jelitowej.

Podmiotem odpowiedzialnym jest firma BIOMED-LUBLIN Wytwórnia Surowic i Szczepionek S.A.

(abs)