Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powołał gen. Mieczysława Cieniucha na stanowisko szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Wyznaczenie mojej osoby, jako osoby godnej do pełnienia obowiązku szefa Sztabu Generalnego, jest kredytem zaufania do mojej wiedzy, doświadczenia, do moich zdolności - powiedział Cieniuch po odebraniu nominacji.

Chciałbym wyrazić swój głęboki szacunek i wdzięczność dla mojego poprzednika, dla dowódców rodzajów sił zbrojnych za tę pracę i osiągnięcia, jakie mieli w siłach zbrojnych - powiedział Cieniuch.

Jak powiedział Komorowski podczas wręczania nominacji, wojsko jest tą instytucją państwową, która w katastrofie 10 kwietnia poniosła chyba największą stratę. Nie jest łatwo przejmować dowodzenie w warunkach świeżej pamięci o poniesionej bolesnej stracie, którą odczuwają wszystkie środowiska w Polsce - mówił Komorowski.

Cieniuch: W czasie pokoju armia nie będzie selekcjonować dziennikarzy

Reporter RMF FM spytał generała o jego artykuł w magazynie wojskowym sprzed ośmiu lat. Cieniuch pisał wtedy, że ważną sprawą jest dobór personelu dziennikarskiego sprzyjającego rządowi i wojsku. Dlatego wydawanie akredytacji powinno być swego rodzaju selekcją. Teraz nowy szef Sztabu Generalnego zapewnił, że nie podtrzymuje myśli zawartej w tym artykule, przynajmniej jeśli chodzi o czasy pokoju. Nieco inaczej rzecz ma się podczas wojny. Siły zbrojne muszą mieć orientację o poszczególnych mediach, wiedzę o poszczególnych redakcjach, wydawnictwach, bo czas wojny jest okresem, kiedy pełna otwartość sił zbrojnych byłaby na pewno szkodliwa dla prowadzonych operacji. I tylko tyle - tłumaczył Cieniuch.

Szef SG WP gen. Franciszek Gągor zginął 10 kwietnia w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem; obowiązki pełnił dotychczas jego pierwszy zastępca gen. Mieczysław Stachowiak.

59-letni gen. Cieniuch był ostatnio radcą ministra obrony narodowej Bogdana Klicha. Wcześniej był m.in. polskim przedstawicielem wojskowym przy Komitetach Wojskowych UE i NATO w Brukseli, a w latach 2003-2006 pierwszym zastępcą Szefa Sztabu. W Sztabie Generalnym gen. Cieniuch służył także na stanowisku szefa Generalnego Zarządu Planowania Strategicznego oraz Szefa Zarządu Dowodzenia. W przeszłości był m.in. dowódcą 8. Dywizji Obrony Wybrzeża w Koszalinie, szefem sztabu - zastępcą dowódcy 20 Dywizji Pancernej w Szczecinku oraz szefem sztabu - zastępcą dowódcy 60 Pułku Czołgów w Elblągu.