Nie wyjechałeś nigdzie na długi weekend? A może masz tylko dwa dni wolnego i nie wiesz, jak spędzić? Wydaje ci się, że to zbyt mało czasu, by zorganizować ciekawą wycieczkę. RMF FM podpowiada, co interesującego znajdziecie w swojej okolicy.

Na początek Dolny Śląsk. Czy Wrocław można zwiedzić w 24 godziny? Będzie trudno, ale nie jest to niewykonalne – przekonuje nasza reporterka FM Barbara Zielińska.

Zacząć należy od dobrego śniadania; do godz. 13 podawane są przepyszne zestawy w wielu małych kafejkach na wrocławskiej Starówce. Potem, aby spalić kalorie, polecamy spacer na najwyższy most w mieście - na Mostek Czarownic, zwany też Mostkiem Pokutnic. Łączy on dwie wieże kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. To tam według legendy kobiety miały pokutować za swoje grzechy. Z Mostku można podziwiać panoramę Wrocławia. Stamtąd widać wszystko jak na dłoni.

Potem, już z czystym sumieniem, możemy wejść na jeden ze statków białej floty, która pływa po Odrze i zobaczyć zabytki Wrocławia z perspektywy wody. Wieczorem do wyboru: albo zabawa w jednym z klubów muzycznych albo wersja dla romantyków - spacer po przepięknie oświetlonym Ostrowie Tumskim.

Zakopane to nie tylko góry i Krupówki. Nie wierzysz? Zajrzyj do chaty, gdzie dwieście lat temu urodził się najsłynniejszy góralski muzyk i gawędziarz - Sabała. To prawdziwa perełka Zakopanego. Ta najprawdopodobniej najstarsza istniejąca chałupa góralska stoi z dala od turystycznego zgiełku Krupówek; pośród wąskich uliczkach Starych Krzeptówek. O ponad trzystuletniemu budynku rzadko wspominają o przewodniki. Posłuchaj więc relacji Macieja Pałahickiego:

Chałupa należy do kolejnego pokolenia potomków Sabały, którzy - jeśli ich ładnie poprosić - chętnie pokażą, oprowadzą i opowiedzą historię domu z równą swadą, jak niegdyś Sabała.