Dziś przypada Dzień bez Samochodu, ustanowiony corocznie na 22 września. W wielu miejscach w Polsce transport komunikacją miejską w tym dniu jest bezpłatny.

W ten sposób samorządy chcą zachęcić mieszkańców do pozostawienia samochodów i zwrócenia uwagi na to, że emisja spalin ma wpływ na zanieczyszczenie powietrza. Ponadto wiele miast jest zakorkowanych.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Europejski Dzień bez Samochodu to inicjatywa Komisji Europejskiej. Jej celem jest promowanie zrównoważonego transportu w miastach i gminach oraz zmiana zachowań mieszkańców, którzy często wybierają samochód nie tylko z konieczności, ale również z przyzwyczajenia i wygody.

Darmowa komunikacja miejska

W związku z Dniem bez Samochodu w wielu polskich miastach, m.in. Warszawie, Krakowie i Poznaniu transport komunikacją miejską jest darmowych. W niektórych przypadkach konieczne jest pokazanie dowodu rejestracyjnego naszego auta, chociaż część samorządów zrezygnowała z tego obowiązku. Tak jest np. w Warszawie, czy Kielcach.

W niektórych miastach można także bezpłatnie wypożyczyć rower miejski.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest w tym roku obchodzony po raz 20.