Jedność polsko-litewska była od zawsze nie po myśli Moskwy; wielowiekowe związki Polski i Litwy splotła wspólna historia i wspólne wyzwania - mówił prezydent Andrzej Duda przed uroczystą kolacją wydaną z okazji wizyty w Polsce prezydent Litwy Dalii Grybauskaite.

Jedność polsko-litewska była od zawsze nie po myśli Moskwy; wielowiekowe związki Polski i Litwy splotła wspólna historia i wspólne wyzwania - mówił prezydent Andrzej Duda przed uroczystą kolacją wydaną z okazji wizyty w Polsce prezydent Litwy Dalii Grybauskaite.
Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite (po lewej) i prezydent Polski Andrzej Duda (po prawej) /Marcin Obara /PAP

Nasze spotkanie jest najlepszym potwierdzeniem tego, że Litwa, tak jak Polska, chce dalszego pogłębiania wzajemnych relacji, przyczynkiem do tego są oczywiście wielowiekowe związki naszych narodów, których losy splotła wspólna historia i wspólne wyzwania - mówił prezydent.

Przypomniał, że w tym roku przypada 450. rocznica Unii Lubelskiej i odwoływał się do wystąpienia sprzed 10 lat na Litwie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który Unię Lubelską określił jako "sukces kilku narodów".

Duda podkreślił, że Polacy i Litwini dążyli do połączenia już w XIV wieku, co - jak mówił - wiązało się z licznymi korzyściami dla obu państw, z których najważniejszą jego zdaniem było połączenie potencjałów obronnych wobec wspólnego zagrożenia, w tym płynącego z Moskwy.

Jedność polsko-litewska była od zawsze nie po myśli Moskwy. Także dzisiaj współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa jest wiodącym obszarem w naszych relacjach - powiedział prezydent.

Zaznaczył, że Polacy rozumieją, że bez bezpiecznej Litwy nie ma bezpiecznej Polski.

Prezydent odwoływał się także do wspólnych relacji kulturalnych między Polską oraz Litwą i przywoływał w tym kontekście m.in. dzieła Adama Mickiewicza.

Obydwa nasze narody, duchowo sobie bliskie od wieków oddają się pod opiekę tej, co "jasnej broni Częstochowy i w ostrej świeci bramie" - mając taką orędowniczkę nie raz z sukcesem stawialiśmy czoła dziejowym przeciwnościom. Głęboko ufam, że tak będzie i w przyszłości - powiedział prezydent.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite przebywa od czwartku z dwudniową wizytą w Polsce, w trakcie której spotkała się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą oraz marszałkami Sejmu Markiem Kuchcińskim i Senatu Stanisławem Karczewskim. Ponadto Grybauskaite i Duda przyjęli w czwartek wspólną deklarację w sprawie wzmocnienia polsko-litewskiego partnerstwa na rzecz bezpieczeństwa.

W piątek natomiast prezydent Litwy przed południem spotka się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim. Następnie Grybauskaite uda się do Lublina, gdzie wraz polskim prezydentem złoży wieniec przed pomnikiem Unii Lubelskiej. Po południu natomiast dojdzie w Lublinie do trójstronnego spotkania prezydent Grybauskaite, prezydenta Dudy oraz prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Troje przywódców odwiedzi wspólnie kwaterę główną Wielonarodowej Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej, LITPOLUKRBRIG.