Strażacy przez cały wieczór i noc usuwali skutki przejścia trąby powietrznej nad miejscowościami Librantowa i Koniuszowa koło Nowego Sącza. Zabezpieczali też ponad 70 uszkodzonych budynków. Trwa szacowanie strat. Władze zapewniają, że pierwsza pomoc zostanie wypłacona poszkodowanym bardzo szybko.

Od rana w Librantowej trwa wielkie sprzątanie i porządkowanie

Wczoraj udało nam się zabezpieczyć plandekami budynki mieszkalne, ich dachy. Dziś będziemy kontynuowali naszą pracę, będziemy też skupiali się na zabezpieczeniu budynków gospodarczych. Podejmiemy działania związane z pomocą z użyciem siły fizycznej, takie jak porządkowanie gospodarstw, polegające na usuwaniu bardzo dużych fragmentów arkusza blachy, czy pociętych drzew, które były usuwane z dróg dojazdowych - relacjonował Sebastian Woźniak, rzecznik małopolskiej straży pożarnej. To wszystko znajduje się na poboczach - dodał rzecznik.

W pracach porządkowych uczestniczą także osoby, których domy nie ucierpiały. Ratuje jeden drugiego, pomagamy sobie. Trzeba się jakoś odnaleźć - podkreślił w rozmowie z RMF FM jeden z mieszkańców. 

W Gminie Chełmiec zostały powołane cztery zespoły, które szacują straty po przejściu trąby powietrznej. Na miejscu są już też przedstawiciele ubezpieczycieli. "Odszkodowania lub zaliczki zostaną wypłacone poszkodowanym jeszcze dziś" - zapewnia Grupa PZU.

Mieszkańcy, z którymi rozmawiał reporter RMF FM Karol Żak przyznali, że czwartkowy wieczór zostanie w ich pamięci na bardzo długo

Wielkie ilości blachy, drzew połamanych z korzeniami, masa dachów zerwanych - wspominała jedna z kobiet. 

Popatrzyłam przez okno - tylko było widać, jak wszystko idzie w powietrze. To było dosłownie 10 minut. Wszystko szło górą - relacjonowała inna. Bałem się, że blachy wywalą okna. U sąsiada nie było dachu na zabudowaniach gospodarczych. Jak podniosłem głowę wyżej to dookoła nie było nigdzie dachów. Od sąsiada byłem 10 metrów - zauważył mieszkaniec Librantowej. 

Masakryczne zniszczenia, tak to trzeba nazwać. Wygląda to fatalnie. Z tego, co wiem, nie wszyscy są ubezpieczeni - mówił RMF FM Marek Poręba, radny gminy Chełmiec. Część mieszkańców - głównie matki z dziećmi z tych domów, gdzie były całkowicie zerwane dachy - wyjechała do rodzin - dodał. 

Cały dorobek życia poszedł na marne. Nigdy takiej sytuacji nie było. To jest straszne przeżycie. Wracałam akurat autem z Sącza. Zobaczyłam połamane słupy, drzewa leżały na drogach, dachy wisiały na słupach. Do tej pory nie mogę dojść do siebie - przyznała w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Karolem Żakiem jedna z mieszkanek Librantowej. 

Uruchomiono infolinię dla poszkodowanych


W Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu uruchomiono specjalną całodobową infolinię dla mieszkańców. Tam mogą oni uzyskać informacje o pomocy, która im przysługuje. Numery to: 18 41 41 621; 18 41 42 721; 18 41 42 720.

W związku z przejściem trąby powietrznej i wywołanymi przez nią zniszczeniami w czwartek zebrał się sztab kryzysowy. 

Zobowiązałem służby, zarówno wojewody, jak i pozostałe służby, aby niezwłocznie przystąpić do oceny, w jakim stanie znajdują się uszkodzone budynki, do szacowania strat, tak aby pomoc dla mieszkańców mogła być udzielona możliwie jak najszybciej. Niezwłocznie zostaną przekazane na konta gmin środki będące w dyspozycji wojewody: z przeznaczeniem na zasiłki na pomoc doraźną oraz remonty i naprawy - mówił wicewojewoda Józef Leśniak. Kwoty pomocy państwa dla mieszkańców będą uzależnione od skali zniszczeń i od tego, w jakim stanie znajdują się ich nieruchomości. Pomoc dla mieszkańców jest zapewniona także w postaci noclegów, ale również powiat nowosądecki zapewnia wsparcie psychologiczne dla osób potrzebujących - dodał. 

Wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz zapewnił w rozmowie z RMF FM, że pieniądze z rezerwy wojewody - po 6 tys. złotych na osobę poszkodowaną - zostaną wypłacone bardzo szybko. 

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.