Niemieckie związki zawodowe za pośrednictwem działaczy nauczycielskiej "Solidarności" poszukują w Polsce nauczycieli przedmiotów ścisłych. Problem w tym - alarmuje "Dziennik Polski" - że w Polsce też zaczyna brakować matematyków, fizyków i informatyków.

Wojciech Kotarba, szef małopolskiej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", mówi, że do związku wpłynęło już 1500 ofert pracy dla naszych pedagogów. Niemcy poszukują zwłaszcza nauczycieli przedmiotów ścisłych. Wymagają dyplomu ukończenia szkoły wyższej i znajomości języka niemieckiego. W zamian oferują dobrze płatną pracę (brutto od 2 do 3 tys. euro miesięcznie) i mieszkanie.

Myślę, że coraz więcej polskich nauczycieli będzie decydować się na taki wyjazd - podkreśla Wojciech Kotarba. Wkrótce może nam więc zabraknąć nauczycieli przedmiotów ścisłych - ocenia.

Na stronie internetowej małopolskiego kuratorium oświaty pojawiły się niedawno oferty pracy dla nauczycieli. Największe zapotrzebowanie, jak co roku, jest na nauczycieli języka angielskiego. W ofertach mogą przebierąć także matematycy i fizycy.