Samolotem z włoskiego Turynu wróciła do Polski grupa 35 uczniów warszawskiego liceum, którzy dwa tygodnie temu zostali zatrzymani w Hajfie w Izraelu na pokładzie żaglowca „Pogoria”. Młodzież pod opieką nauczyciela wylądowała na lotnisku w Balicach pod Krakowem. We wtorek rano do kraju wraca przez Berlin kolejna piątka licealistów.

To była ciekawa przygoda. Mieliśmy akurat wachtę i wypływaliśmy z portu. Nagle kolega, który stał na dziobie zawołał: „Cała wstecz! Człowiek za burtą!”. Poczuliśmy wyraźne wibracje i zapach rozlanej benzyny - wspomina jeden z uczestników rejsu. Posłuchaj:

"Pogoria" została zatrzymana w izraelskim porcie po zderzeniu z nieoświetlonym kutrem. Dwaj rybacy zostali ranni. Izraelski sąd, zgodnie ze standardową procedurą, zdecydował o zatrzymaniu jachtu wraz z załogą w porcie.

Powodem zaaresztowania żaglowca była konieczność przedstawienia przez ubezpieczyciela armatora bonu zabezpieczającego, który pokryje koszty ewentualnego odszkodowania. Izraelski sąd cofnął areszt dla "Pogorii", po tym jak strona polska zapłaciła kaucję.