Rok po zaostrzeniu kar za jazdę po alkoholu liczba takich przypadków spada. Wpływ na to ma nie tylko prawo, lecz także więcej kontroli trzeźwości - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Z kolei "Rzeczpospolita" podkreśla, że z roku na rok ginie na polskich drogach coraz mniej osób.

W przyszłym tygodniu minie rok od wejścia w życie ustawy o pijanych kierowcach. Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", od maja 2015 r. do marca 2016 r. co miesiąc policjanci zatrzymywali mniej kierowców nietrzeźwych i w stanie po użyciu alkoholu niż w tym samym okresie rok wcześniej. W październiku 2015 roku pijanych kierowców było o prawie 20 proc. mniej, a w styczniu 2016 roku o blisko 30 proc. mniej niż rok wcześniej.

Liczba pijanych kierowców spadła, ale nie dlatego, że wprowadzono surowe przepisy, tylko dlatego, że policja przeprowadza o wiele więcej kontroli trzeźwości - uważa prof. Ryszard Stefański z Uczelni Łazarskiego.

Dziś z "Dziennikiem Gazetą Prawną" testy na prawo jazdy - poradnik i płyta CD

W "Rzeczpospolitej" czytamy natomiast, że w ubiegłym roku na polskich drogach zginęło 2938 osób. Po raz pierwszy ta liczba spadła poniżej 3 tys. W 2014 roku ofiar było 3203, a w 2013 roku - 3357. To najważniejsze wskaźniki, które znalazły się w najnowszym rządowym sprawozdaniu o stanie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zdaniem Łukasza Zboralskiego z portalu o bezpieczeństwie w ruchu drogowym BRD24.pl poprawa polskich statystyk związana jest m.in. z inwestycjami w infrastrukturę. Na pewno zadziałało też wprowadzenie surowych kar dla kierowców przekraczających prędkość w mieście o 50 km/h - mówi.

(mpw)