Zniesienie wiz, kontrakty na odbudowę Iraku, realizacja umowy offsetowej - te hasła jak mantra pojawiają się w liście spraw, które chciałby załatwić prezydent Aleksander Kwaśniewski przy okazji swej wizyty w Waszyngtonie.

Klimat sprzyja Polsce, bo jeszcze nigdy stosunki amerykańsko-polskie nie były tak dobre. A przyczynił się do tego nasz udział w wojnie w Iraku. Aleksander Kwaśniewski zje dziś lunch z prezydentem USA; będzie z nim rozmawiał właśnie o możliwości zniesienia wiz dla Polaków, o irackich kontraktach dla polskich firm i przekazaniu polskiej armii samolotów transportowych C-130.

Nieoficjalnie mówi się, że Polska może dostać samoloty, a firmie Bumar może zostać przyznany kontrakt na uzbrojenie irackiej armii. Czy tak się stanie? Ambasador USA w Polsce mówi ogólnikowo: Bardzo chcielibyśmy, żeby Polska mogła uzyskać kontrakty w Iraku i była gospodarczo aktywna w tym kraju - powiedział Christopher Hill.

A w sprawie wiz może warto pójść czeską ścieżką? Nasi południowi sąsiedzi do Iraku się nie wybierają, a ich parlament ma zdecydować w lutym, czy wyśle żołnierzy do Afganistanu. Poseł rządzących socjaldemokratów, Radim Turek, powiedział jednej z gazet, że owszem, parlamentarzyści zgodzą się na wysłanie 100 żołnierzy do Afganistanu, ale tylko wtedy, gdy USA zniesie wizy wjazdowe dla Czechów.

Z badań Transatlantic Trends wynika, że w rankingu sympatii obywateli USA jesteśmy już na drugim miejscu po Brytyjczykach, a przed Holendrami i Włochami. A jeszcze przed rokiem nie byliśmy w ogóle uwzględniani w tych zestawieniach.

Myślę, że powinniśmy wydawać więcej wiz dla tych, którzy chcą pracować albo odwiedzić rodziny, Sądzę, że wizy są konieczne. Nie można mieć otwartych granic, to się nie sprawdzi, ale nie mam nic przeciwko Polakom przyjeżdżającym do naszego kraju, Sama mam polskie pochodzenie, ale nie mam pojęcia, co się w tej chwili w Polsce dzieje. - to wypowiedzi amerykańskich studentów, z którymi rozmawiał korespondent RMF. Jak widać, stanowisko Amerykanów w sprawie wiz jest bardzo różne.

09:35