Tak jak zapowiedział, tak zrobi. Dzisiaj Andrzej Lepper przekaże prokuraturze dokumenty, które - jak zapewnił w porannych „Faktach” - obciążają dwóch polityków: „To będzie pan Szmajdziński i pan Piskorski. W szczegóły jednak nie wchodźmy, bo te szczegóły dostanie najpierw prokuratura” – zapowiedział lider Samoobrony. Dokumenty mają trafić do prokuratury o 11:00.

Tydzień temu, Andrzej Lepper z trybuny sejmowej, pomówił pięciu polityków o korupcję. Wśród wymienionych byli właśnie Jerzy Szmajdziński, szef resortu obrony oraz Paweł Piskorski, poseł Platformy Obywatelskiej. Lepper twierdzi, że ma na to dowody - kasety video i kasety magnetofonowe. Szef Samoobrony utrzymuje, że tych materiałów nie dostał od znanego detektywa, Krzysztofa Rutkowskiego, posła Samoobrony i nie zlecał mu zbierania żadnych dokumentów. „Rutkowski nie ma nic wspólnego z moją sprawą. Nie wiem co on robił w swoim biurze, mnie to nie interesuje w ogóle. Być może jakieś materiały zbierał na kogoś, być może nie zbierał. To trzeba udowodnić. Trzeba się zastanowić nad jednym – kto o tym pisze? „Trybuna”, czyniąc wielką krzywdę porządnym członkom SLD, bo na polecenie czołowych działaczy SLD, których ja dotknąłem właśnie. To jest organ SLD” – mówi lider Samoobrony. Andrzej Lepper podkreślił, że nawet gdyby SLD wycofało wniosek o odwołanie go z funkcji wicemarszałka Sejmu to i tak powiedziałby to, co miał powiedzieć. Jednocześnie uspokoił prezydenta oraz marszałka Sejmu, Marka Borowskiego: „Dlaczego oni się tak boją wszyscy? Dlaczego jest tutaj panika ze strony prezydenta i nie uzasadniona panika przez człowieka, którego ja szanuje – marszałka Sejmu, do którego mam zaufanie. Panie marszałku, niech pan się nie boi. Nigdy nie miałem zamiaru, żadnych dokumentów na pana nie mam. Kto pana podpuszcza?” – pytał Lepper.

Wczoraj prokuratura zdecydowała o połączeniu śledztw, dotyczących sprawy sejmowego wystąpienia lidera Samoobrony i wypowiedzi Leppera pod adresem ministra spraw zagranicznych, Włodzimierza Cimoszewicza. Minister sprawiedliwości, Barbara Piwnik nie wyklucza złożenia wniosku o uchylenie immunitetu lidera Samoobrony.

foto Marcin Wójcicki RMF Warszawa

10:45