Jak dowiedziała się nasza brukselska korespondentka, Niemcy zablokowały rokowania z Polską w sprawie podatków. Holendrzy z kolei nie są pewni, czy zgodzą się na kompromis w sprawie sprzedaży ziemi cudzoziemcom już podczas najbliższej sesji negocjacyjnej. Taką obietnicę złożył Guenter Verheugen, komisarz do spraw rozszerzenia.

Optymistą był także szef polskiej dyplomacji, Włodzimierz Cimoszewicz, który zapowiadał, że poza ziemią zakończymy również rokowania w rozdziale dotyczącym podatków. Tymczasem Niemcy popierane przez Wielką Brytanię zablokowały w Radzie Unii porozumienie w sprawie podatków. Berlin nie zgadza się na przyznanie Polsce dłuższego o rok okresu przejściowego na dostosowanie akcyzy na papierosy niż otrzymały już Czechy. Berlin obawia się miliardowych strat z powodu przemytu tanich papierosów z naszego kraju. Nie chce także traktować wyjątkowo Polski, ponieważ obawia się, że zaraz o to samo poproszą kraje bałtyckie.

Aby odblokować rokowania, sprawą zajmą się dzisiaj ambasadorowie Unii i prawdopodobnie w najbliższy poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych. Co do ziemi, to Holendrów zdenerwowały wypowiedzi Verheugena. Przypominają oni, że to nie komisarz negocjuje z kandydatami, ale państwa członkowskie Unii. Rzecznik ministra ds. europejskich powiedział, że kompromis zostanie osiągnięty, ale niekoniecznie już w marcu.

09:00