Kujawsko-pomorski marszałek ogłasza konkurs na scenariusz filmu o Fryderyku Chopinie. Na zwycięzcę czeka spora nagroda - 30 tysięcy złotych. Urzędnicy stawiają jednak warunki: film musi dotyczyć związków kompozytora z Kujawami.

Scenariusz ma nawiązywać do biografii matki Chopina, która pochodziła z Kujaw, i przynajmniej w jednej czwartej dotyczyć wakacyjnych pobytów młodego Fryderyka w majątku w Szafarni. W tej niewielkiej miejscowości Chopin, jako nastolatek, dwukrotnie spędzał wakacje. Tam też, jak mówi Agnieszka Brzezińska z ośrodka chopinowskiego, znalazł inspirację na całe życie. Słuchał muzyki ludowej, do której nie miał dostępu w Warszawie. Był na weselu, chodził słuchać muzyki do karczmy. Tu poznał kujawiaki i mazurki, które później do końca życia wykorzystywał w swojej twórczości - przypomina. Chopinolodzy są zgodni: gdyby nie pobyt na Kujawach, nie byłoby muzyki Chopina, jaką znamy.

Chcą zainteresować Francuzów i Hollywood

Z gotowym scenariuszem urzędnicy chcą uderzyć do polskich filmowców, nie wykluczają jednak, że spróbują również zainteresować zagranicznych twórców. Mamy na myśli francuskich filmowców, którzy z racji paryskiej emigracji Chopina mogą być zainteresowani scenariuszem, ale także Hollywood - mówi Beata Krzemińska z kujawsko-pomorskiego urzędu marszałkowskiego. Dodaje, że wyprodukowanie filmu przez województwo jest z oczywistych względów nierealne. Jednak w przypadku zainteresowania za granicą chętnie porozmawiamy o prawach do scenariusza - komentuje Krzemińska.

Kujawy jak Bayreuth Wagnera

Zaproszenie do tworzenia scenariuszy jest częścią kampanii, która ma wypromować Chopina jako kulturową markę Kujawsko-Pomorskiego. Chcemy, by było kojarzone z Chopinem, tak jak Bayreuth kojarzone jest z postacią Ryszarda Wagnera - mówi marszałek Piotr Całbecki. W Bayreuth co roku odbywają się znane w świecie festiwale wagnerowskie. Podobnie jest z chopinowską Szafarnią, choć na znacznie mniejszą skalę. Konkurs na scenariusz ma to zmienić i zwrócić uwagę na region, który odegrał ważną rolę w życiu kompozytora.

Nagroda główna wynosi 30 tysięcy złotych, nagrody druga i trzecia to odpowiednio 20 tysięcy i 10 tysięcy złotych. Prace oceni jury złożone z twórców filmowych. Rozwiązanie konkursu, publiczne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród urzędnicy zaplanowali na drugi kwartał przyszłego roku.