Izraelskie wojska wkroczyły nad ranem do Dżeninu na Zachodnim Brzegu Jordanu wprowadzając godzinę policyjną w mieście. Jak poinformował rzecznik armii, operację podjęto w związku z doniesieniami o przygotowywanym właśnie w Dżeninie kolejnym antyizraelskim ataku.

Cały czas trwają międzynarodowe wysiłki dyplomatyczne mające na celu rozwiązanie trwającego już od ponad dwudziestu miesięcy konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Amerykańska administracja konsultuje się z kolejnymi bliskowschodnimi przywódcami przed zapowiadanym przedstawieniem przez prezydenta USA planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu.

Mówi się między innymi o tymczasowym państwie palestyńskim. Jak jednak podkreśla główny palestyński negocjator Nabil Shaath są kwestie w których strona palestyńska nie zgodzi się na kompromis: Nie może być innego państwa palestyńskiego poza takim, które powróci do granic sprzed 1967 roku, zatroszczy się o uchodźców i którego stolicą byłaby Jerozolima. To podstawy, które muszą zostać uznane przez wszystkich tych, którzy chcą mówić o państwie palestyńskim.

Najnowsze pokojowe propozycje prezydenta Busha zostaną przedstawione najprawdopodobniej już w najbliższym tygodniu.

foto Archiwum RMF

10:40