Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na właściciela sieci Biedronka - spółkę Jeronimo Martins Polska - karę w wysokości 115 mln zł. Według urzędu Biedronka naruszała prawa konsumentów, nieprawidłowo informując o cenach w sklepach.

Cena w kasie wyższa niż umieszczona na półce lub brak informacji o cenie produktu - w ten sposób przez kilka lat Biedronka naruszała prawa konsumentów - poinformował UOKiK w komunikacie.

Z ustaleń Urzędu wynika, że praktyka ta trwa co najmniej od 2016 r.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na właściciela sieci Biedronka - spółkę Jeronimo Martins Polska - karę w wysokości 115 milionów złotych - czytamy.

UOKiK wszczął postępowanie w październiku 2019 roku. Podkreślono, że w ciągu 9 miesięcy Inspekcja Handlowa otrzymała ponad 230 skarg na nieprawidłowe podawanie cen w Biedronkach.

Najczęściej dotyczyły różnic między kwotą uwidocznioną na półce a tą zakodowaną w kasie oraz braku cen przy produkcie. Potwierdzali to także inspektorzy podczas kontroli. Przykładowo, w ciągu 9 miesięcy tego roku wykryli, że w 123 przypadkach w Biedronkach brakowało ceny, a w 25 - były różnice między kwotą widoczną na towarze lub półce a tą zakodowaną w kasie - podawał urząd.

UOKiK przytaczał przykłady, że np. ketchup, który w promocjo miał kosztować 2,79 zł, przy kasie miał nabijaną regularną cenę 3,49 zł; cena ręczników kuchennych na półce wynosiła 4,49 zł, a na rachunku 5,99 zł; z kolei kilogram pomidorów - zamiast 1,85 zł, jak obiecywała wywieszka przy stoisku - kosztował, według paragonu, 3,99 zł.

Biedronka: Będziemy się odwoływać

Sieć Biedronka poinformowała już, że nie zgadzają się z decyzją urzędu i będą się od niej odwoływać. Zaznaczają jednak, że "biorąc pod uwagę skalę działalności naszej sieci (...) nie możemy wykluczyć indywidualnych przypadków, w których niezamierzony błąd ludzki doprowadził do braku ceny lub braku jej natychmiastowej aktualizacji". 

"W trosce o naszych klientów podjęliśmy zdecydowane, znacznie wykraczające poza rynkowe standardy, działania mające na celu ograniczenie liczby tego typu przypadkowych błędów" - napisano.