Zaostrza się spór między Polską a Białorusią w sprawie zatrzymanych w Brześciu polskich ciężarówek. Od sierpnia białoruscy celnicy aresztowali już kilkanaście samochodów, należących do przewoźników z naszego kraju. Jak dowiedział się reporter RMF FM Tomasz Skory, zapadły już pierwsze wyroki o zarekwirowaniu ciężarówek.

Jak dotąd na Białorusi zatrzymano 13 polskich ciężarówek - 10 w Brześciu i trzy w okolicach Mohylewa - i jedną naczepę. Spośród nich zarekwirowane zostały dwie. Stało się tak w wyniku wyroków wydanych na wniosek białoruskich służb celnych, które zarzucają polskim przewoźnikom prowadzenie nielegalnych przewozów na ich terytorium.

Zarzuty o tzw. kabotaż, czyli niedozwolone przewozy na terenie rosyjsko-białoruskiej unii celnej, dotyczą głównie przewozów dokonywanych wiele miesięcy temu. Według Polaków, te zarzuty są jednak bezzasadne.

Polskie władze wysłały w tej sprawie kilka pism protestacyjnych. Na ostatnie z nich, sprzed dwóch tygodni, Białoruś wciąż nie odpowiedziała.

Oficjalne pismo wysłało m.in. polskie MSZ na początku września. Interweniował też odrzucający zarzut kabotażu resort transportu. Wszystko bez skutku.