Agencja Rynku Rolnego odrzuciła aż 80 procent skontrolowanych do tej pory wniosków o rekompensaty dla rolników poszkodowanych przez rosyjskie embargo - dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM Paweł Balinowski.

Do tej pory skontrolowano 800 wniosków złożonych przez indywidualnych rolników, niezrzeszonych w grupach producenckich. Do sprawdzenia zostało jeszcze 14 tysięcy.

Powodów, dla których już teraz odrzucono aż tyle wniosków jest kilka. Najważniejszy jest jednak fakt, że część rolników sama zrezygnowała z unijnego wsparcia, bo stawki zaproponowane przez Komisję Europejską są zbyt niskie i bardziej opłaca się im sprzedać żywność w kraju, nawet po kosztach.

Tak jest między innymi dlatego, że mechanizm przyznawania rekompensat mocno premiuje grupy producenckie, których w Polsce nadal jest dużo mniej niż indywidualnych rolników.

Wczoraj dowiedzieliśmy się, że w drugiej transzy pomocy, Bruksela zaproponowała Polsce rekompensaty tylko za niecałe 20 tysięcy ton jabłek i gruszek wycofanych z rynku powodu rosyjskiego embarga. Nie ma natomaist mowy o rekompensatach za warzywa czy inne owoce.


(abs)