Ambasada Izraela w Warszawie zawiesza działalność. Powodem jest strajk, wywołany konfliktem między izraelską dyplomacją i tamtejszym Ministerstwem Finansów.

W związku z konfliktem między MSZ-em Izraela a tamtejszym Ministerstwem Finansów zamykane są ambasady na całym świecie. Nie wiadomo, na jak długo: kilka dni, kilka tygodni, a może nawet kilka miesięcy. Wszystko zależy od tego, jak szybko uda się złagodzić konflikt między izraelskimi resortami. Chodzi o pieniądze, a dokładnie o kiepską sytuację finansową izraelskiej dyplomacji.

"Zmuszeni zostaliśmy do zawieszenia funkcjonowania naszej placówki. Decyzja ta wprowadziła jednostronną zmianę w istniejące od kilkudziesięciu lat procedury" - czytamy w oświadczeniu pracowników placówki na Facebooku.

Z powodu zawieszenia działalności ambasady Izraela w Warszawie nie załatwimy wielu ważnych spraw, jak np. pozwolenie na pracę w Izraelu lub na dłuższy pobyt w tym kraju. Usługi konsularne nie będą świadczone - poza tymi najbardziej pilnymi, związanymi np. ze śmiercią bliskiej osoby. Nie będzie problemu z wyjazdami turystycznymi, bo obowiązuje ruch bezwizowy.

To nie pierwszy strajk pracowników placówek dyplomatycznych Izraela


Wszystkie placówki zawiesiły działalność o godz. 1 w nocy czasu izraelskiego (północ w Polsce) - informuje portal The Times of Israel.

Portal wyjaśnia, że spór dotyczy kwot wypłacanych izraelskim dyplomatom i attache wojskowym pełniącym misję za granicą, pokrywających szeroki zakres wydatków, w tym poniesionych w związku z organizowanymi wydarzeniami czy transportem. Ministerstwo Finansów dąży do zmiany sposobu zwracania poniesionych kosztów i do naliczania podatków od tych sum. Taki ruch - pisze portal - poważnie uderzyłby w dyplomatów i attache, którzy od dawna skarżą się na niskie zarobki i złe warunki pracy.

Resort chce też, by nowy system działał wstecz, co wiązałoby się z koniecznością wypłaty przez dyplomatów tysięcy dolarów - dodaje The Times of Israel.

To nie pierwszy strajk pracowników placówek dyplomatycznych Izraela. W 2014 roku zamknięto 103 ambasady i konsulaty na świecie; był to taki pierwszy przypadek w historii Izraela - pisze The Times of Israel.

Obecnie Izrael ma na świecie 69 ambasad, 23 konsulaty i pięć misji specjalnych, w tym przedstawicielstwo przy ONZ. 

Opracowanie: