Kilka ataków bombowych, ponad 100 tysięcy afgańskich i zagranicznych agentów służby bezpieczeństwa postawionych w stan najwyższej gotowości - tak wygląda Afganistan na dzień przed pierwszymi bezpośrednimi wyborami prezydenckimi.

W tych historycznych wyborach po raz pierwszy będą mogły głosować także kobiety. Od kilku tygodni prowadzone były specjalne kursy, by pokazać im jak należy wypełnić karty wyborcze. Szkolenia mogły pochwalić się pełnym kompletem słuchaczy, a raczej słuchaczek.

Apeluję do wszystkich kobiet Afganistanu, które się zarejestrowały przed wyborami, by poszły głosować i wybrały swego prezydenta. To dla nas historyczny moment, musimy wykorzystać tę okazję, pokazać, że także mamy prawo głosu.

O najwyższy urząd ubiega się 18 kandydatów, w tym jedna kobieta. Za faworyta uważany jest orędownik "islamu tolerancji", Hamid Karzaj. Obecny tymczasowy prezydent, najpierw jako premier, przyjął na siebie trudne zadanie podźwignięcia kraju po latach wojen, rządów Talibów i w końcu amerykańskiej operacji zbrojnej.