Niedziela dniem bez samochodu? W Warszawie to najlepsze rozwiązanie. W związku ze Świętem Niepodległości odbędą się uroczystości państwowe przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz szereg imprez i zgromadzeń publicznych. W sumie zgłoszono ich 11. Trzy z nich to marsze, w których ma wziąć udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

W związku z uroczystościami mieszkańców Warszawy czekają spore utrudnienia. Zamkniętych zostanie wiele ulic. Stanowczo odradzamy przede wszystkim szerokie centrum miasta. Utrudnień trzeba się spodziewać od pomnika Bohaterów Getta aż po Belweder. Pierwsze ulice zostaną zamknięte już o 6 rano. Nie przejedziecie sporym odcinkiem Jana Pawła II i Stawki. Marsze, z których pierwszy rozpocznie się tuż po 13, a ostatni zakończy się wieczorem, sparaliżują ruch na głównych arteriach miasta: Marszałkowskiej, Alejach Jerozolimskich, Alejach Ujazdowskim i Nowym Świecie. Na Wisłostradzie zostanie wydzielony parking dla autokarów. Zmiany również w komunikacji miejskiej. Radzimy zwracać uwagę na znaki - przy wielu ulicach w centrum zostanie wprowadzony zakaz parkowania.


Pokaż 4 marsze w Warszawie na 11 listopada na większej mapie

Zamknięte ulice:

Uroczystości centralne

10 listopada (w godz. 17.00 - 20.00) oraz 11 listopada (w godz. 10.00 - 14.00)

- ul. Królewska, pl. Piłsudskiego, ul. Tokarzewskiego-Karasiewicza, ul. Wierzbowa, ul. Focha, ul. Moliera oraz ul. Ossolińskich.

Marsz "Razem dla Niepodległej"

- w godz. 13.15-15.30 w związku z przemarszem uczestników oraz rekonstruktorów zostaną zamknięte następujące ulice: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskie, pl. Na Rozdrożu oraz ul. Bagatela.

Bieg Niepodległości

Już o 6 wyłączona zostanie z ruchu al. Jana Pawła II, na odcinku od ronda Zgrupowania AK "Radosław" do ul. Anielewicza. To samo dotyczy ul. Stawki na odcinku od ul. Dzikiej do ul. Smoczej.

Start biegu przewidziany jest na godz. 11. Trasa będzie przebiegać: al. Jana Pawła II, wiaduktem nad Al. Jerozolimskimi i ul. Chałubińskiego do al. Niepodległości. Następnie powrót drugą stroną al. Jana Pawła II do mety. Tą trasą nie będą kursować tramwaje.

Zgromadzenia publiczne

W niedzielę w godz. 10 - 22 zaplanowano jedenaście zgromadzeń publicznych. Trzy z to marsze, reszta jest stacjonarna. Problemów należy się spodziewać w ścisłym centrum miasta - w okolicach Traktu Królewskiego, ronda Dmowskiego, ul. Zamenhofa, ul. Marszałkowskiej, Al. Ujazdowskich oraz al. Niepodległości.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Komunikacja zbiorowa skierowana zostanie na trasy objazdowe. W kwadracie ulic: al. Niepodległości, Al. Solidarności, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Al. Ujazdowskie do ul. Spacerowej i Trasy Łazienkowskiej poruszanie się samochodów i autobusów w godzinach od 14 do 19 będzie bardzo poważnie ograniczona.

Zakaz parkowania

10 listopada

- ul. Rysia, ul. Jasna (na odcinku Rysia -Kredytowa), pl. Henryka Dąbrowskiego

10-11 listopada

- ul. Królewska (na odcinku Marszałkowska - Krakowskie Przedmieście), pl. Teatralny, ul. Wierzbowa, ul. Ossolińskich, ul. Tokarzewskiego-Karasiewicza

- parkingi przed Dowództwem Garnizonu Warszawa i Hotelem Europejskim, ul. Canaletta (strona zachodnia)

Od 10 listopada od godz. 18.00 do 11 listopada do godz. 15.00

- ul. Bagatela, Al. Ujazdowskie, al. Róż (na odcinku Sieroszewskiego - Al. Ujazdowskie), ul. Chopina (na odcinku Sieroszewskiego - Al. Ujazdowskie), ul. Piękna (w odległości 50m od Al. Ujazdowskich w obu kierunkach), ul. Matejki (w odległości 100m od Al. Ujazdowskich), ul. Wilcza (na odcinku Mokotowska - Al. Ujazdowskie), pl. Trzech Krzyży, ul. Nowy Świat, Al. Jerozolimskie (w odległości 50m od Nowego Światu w obu kierunkach), ul. Świętokrzyska (w odległości 50m od Nowego Światu), ul. Kopernika, ul. Karowa (w odległości 50m od Krakowskiego Przedmieścia), ul. Świętojańska, ul. Celna, ul. Brzozowa oraz Rynek Starego Miasta

11 listopada:

- ul. Długa (na odcinku Kilińskiego - Bonifraterska)