RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Alert RCB. Uwaga na silny wiatr

Opracowanie: Publikacja: Czwartek, 21 grudnia (18:36) Aktualizacja: Czwartek, 21 grudnia (18:00)

W czwartek i piątek prognozowany jest silny wiatr - ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w alercie rozesłanym do mieszkańców ośmiu województw. "Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek" - przypomną RCB.

Alert RCB został wysłany do mieszkańców województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, lubuskiego i cześć powiatów województwa mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje wystąpienie bardzo silnego wiatru o średniej prędkości do 65 km/h, w porywach do 115 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

RCB przypomniało, by pamiętać o usunięciu z parapetów i podwórek wszystkich przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr. Należy też przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami.

RCB radzi też, by pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe. Nie należy zatrzymywać się pod drzewami. Trzeba również uważać podczas jazdy samochodem ze względu na mogące się łamać konary i drzewa. Przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podpowiada też, by przygotować oświetlenie zastępcze - latarki z zapasem baterii, gdyż wiatr może uszkodzić linie energetyczne.

 

Źródło: PAP

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: