Służby techniczne PERN przywróciły pełną funkcjonalność uszkodzonej nitki rurociągu "Przyjaźń", którym dostarczana jest ropa z Rosji do Niemiec. Jak podała spółka, dostawy odbywają się przy wykorzystaniu obydwu nitek odcinka zachodniego.

W środę rano PERN informował, że we wtorek późnym wieczorem systemy automatyki spółki "wykryły rozszczelnienie rurociągu "Przyjaźń" na jednej z dwóch nitek zachodniego odcinka rurociągu - ok. 70 km od Płocka". Spółka zaznaczyła wówczas, że druga nitka ropociągu "działa bez zmian".

Jak informowała po zdarzeniu straż pożarna, do rozszczelnienia jednej z dwóch nitek magistrali "Przyjaźń" i wycieku ropy naftowej doszło w miejscowości Żurawice (Kujawsko-pomorskie).

"Służby techniczne PERN przywróciły w sobotę pełną funkcjonalność uszkodzonej nitki rurociągu, którym dostarczana jest ropa naftowa do niemieckich klientów spółki. Obecnie dostawy odbywają się przy wykorzystaniu obydwu rurociągów odcinka zachodniego" - przekazała spółka w sobotnim komunikacie. Jak zaznaczono, "trwa badanie przyczyn, które doprowadziły do rozszczelnienia".

W komunikacie przekazano, że "obecnie aktywność służb PERN skupia się na oczyszczeniu terenu i przywróceniu go do stanu pierwotnego".