"Kariera Sławomira Nowaka zakończyła się definitywnie. Nie będziemy razem współpracowali" - powiedział Donald Tusk na konferencji prasowej. "Nigdzie nie wysyłałam ministra Sienkiewicza" - zapewnił premier. Spotkanie Tuska z dziennikarzami śledziliśmy minuta po minucie - przeczytaj zapis spotkania. Konferencja to reakcja ujawnienia przez "Wprost" nagrań z rozmów między przedstawicielami MSW i NBP.

16:04 Donald Tusk zakończył spotkanie z dziennikarzami.

16:00 Nie chroniłem swojego syna - nie dysponowałem żadnymi informacjami od służb specjalnych na temat Amber Gold - zapewnił Tusk.

15:59 Nie było żadnego "dotowania pod stołem". Sienkiewicz użył skrótu, który wprowadził opinię publiczną w błąd - stwierdził Tusk.

15:58 Nie mam sygnału, żeby ktoś był szantażowany po tych nagraniach - ocenił premier.

15:56 Jeśli pojawią się nowe taśmy, to wtedy będę się nimi zajmował - powiedział premier.

15:54 Jutro minister finansów przedstawi szczegółowe kalendarium dot. prac nad nowelizacją ustawy o NBP - zapowiedział Tusk.

15:52 To wzruszające, że minister Sienkiewicz tak troszczy się o los PO i jej wynik wyborczy. Te pogaduszki nie miały jednak praktycznego znaczenia - powiedział premier.

15:50 Nie moją rolą jest ocenianie prezesa NBP i tego, czy powinien zachować stanowisko. Nie wypowiem się na ten temat - uciął Tusk pytanie dziennikarki o to, czy prezes NBP Marek Belka powinien podać się do dymisji.

15:49 Minister Sienkiewicz jest mi potrzebny do wyjaśnienia tej sprawy. Nie ma mowy by wpływał na działanie prezesa NBP - ocenił premier.

Bartłomiej Sienkiewicz zawiadomił Prokuraturę Generalną. Chce ścigania sprawcy podsłuchu

Do Prokuratury Generalnej wpłynął wniosek szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza o ściganie sprawcy nielegalnego podsłuchu - poinformował rzecznik PG Mateusz Martyniuk. Sprawa trafi do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. czytaj więcej

15:48 Nie wydaje mi się, żeby Parafianowicz mógł kontynuować pracę w tak ważnej spółce, jak PGNiG - powiedział Tusk.

15:46 Biorąc pod uwagę logikę, można wykluczyć, że to rozmawiający nagrali się nawzajem. Taśmy powstały nielegalnie - teraz najważniejsze zadanie, to ustalić, kto nagrał te rozmowy - ocenił Tusk.

15:44 Spotkanie Sienkiewicz-Belka odbyło się na prośbę prezesa NBP - stwierdził premier.

15:41 Mam uzasadnione pretensje do Sienkiewicza - jeśli chodzi o sposób i styl rozmowy. Ta rozmowa nie powinna się wydarzyć. Nie wysyłałem Sienkiewicz do Belki - zapewnił Tusk.

15:40 Pomysł drukowania pieniędzy był dyskutowany od dawna. Wprowadzony był między innymi w USA - ocenił Tusk.

15:38 Belka i Sienkiewicz zastanawiali się w jaki sposób w Polsce możliwe jest finansowanie deficytu w czasach kryzysu. Presja, żeby powiększać deficyt pochodziła od opozycji  - powiedział premier.

15:36 Mam do ministra Sienkiewicza pretensje, bo miesza się w tematy, o których nie ma pojęcia - ocenił Tusk.

Donald Tusk: Kariera Nowaka zakończyła się definitywnie

Premier Donald Tusk jest rozczarowany postawą Sławomira Nowaka. Były minister transportu i czołowy polityk Platformy Obywatelskiej złożył dziś rezygnację z członkostwa w PO. Rezygnacja wpłynęła do pomorskiego oddziału Platformy – mailem. czytaj więcej

15:33 Budowa gazoportu jest nadzorowana przez odpowiednie służby - powiedział premier.

15:31 Kwestia nagrań ministrów to przykra sprawa. Przykre jest to, że dwóch byłych ministrów przekroczyło prawo i odpowie za to - zapowiedział Tusk.

15:30 Wielokrotnie namawiałem Jacka Rostowskiego do pozostania na stanowisku ministra finansów - zapewnił premier.

15:29 Projekt ustawy o nowelizacji NBP był gotowy przed rozmową Belki z Sienkiewiczem. Nie jest owocem tej rozmowy  - stwierdził Tusk.

15:27 Nie będę zmieniał ekipy rządzącej za pomocą nielegalnych podsłuchów - powiedział Tusk.

15:24 Kariera Sławomira Nowaka zakończyła się definitywnie. Nie będziemy razem współpracowali  - zapewnił Tusk.

15:22 Nie będzie dymisji rządu - powiedział premier.

15:20 Trzeba wyjaśnić kto podsłuchiwał i dlaczego. To dobrze zorganizowane przestępstwo miało na celu podsłuchiwanie polityków partii rządzącej - powiedział.

15:19 Jeśli nagranie Nowak-Parafianowicza jest prawdziwe, to samo w sobie jest dyskwalifikujące dla rozmówców - ocenił Tusk.

15:18 Warszawa huczy od plotek, że będą następne materiały. Jeśli pojawią się dalsze informacje dyskredytujące polityków, to będę podejmował decyzje - zapowiedział.

Szef Centrum Studiów nad Polityką Europejską: Belka powinien podać się do dymisji

„Marek Belka powinien natychmiast podać się do dymisji, a polski rząd powinien wyciągnąć ze sprawy poważne wnioski” – tak uważa Karel Lannoo, szef brukselskiego Centrum Studiów nad Polityką Europejską. Jego zdaniem, ujawniona przez tygodnik „Wprost” rozmowa szefa Narodowego Banku Polskiego z... czytaj więcej


15:17 Chcę jednak bardzo mocno podkreślić, że po raz pierwszy w historii po 1989 roku mamy do czynienia z sytuacją nie, że nagrywa rozmówca rozmówcę, ale po raz pierwszy mamy do czynienia ze zorganizowanym z zewnątrz - w sensie rozmówców - nielegalnym podsłuchem. Krążą informacje i są podstawy, by sądzić, że ten proceder był dobrze zorganizowany, trwał długo i dotyczył kilku miejsc - ocenił premier.

15:13
Belka informował mnie o Amber Gold w momencie, gdy sprawą zajmowała się już prokuratura - powiedział Tusk.

15:04 Rozmowy Sienkiewicz-Belka miały bulwersujący styl. Nie mam podstaw do zdymisjonowania szefa MSW - powiedział Tusk.

W ujawnionym przez "Wprost" nagraniu szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz rozmawia w warszawskiej restauracji z prezesem NBP Markiem Belką o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym. W listopadzie Rostowski został zdymisjonowany; pod koniec maja br. do Rady Ministrów wpłynął projekt założeń nowelizacji ustawy o NBP. W zakrapianej alkoholem rozmowie padają liczne wulgaryzmy i złośliwości wobec uczestników życia publicznego.