Moskwa – największe i najbogatsze miasto w Rosji, obiekt westchnień mieszkańców biedniejszych rejonów kraju. Zapraszamy dziś na spacer mieście: odwiedzimy metro, kawiarnie sklepy i parki.

Zacznijmy od cen mieszkań. Moskwa jest jednym z najdroższych miast na świecie. Nasz moskiewski korespondent Andrzej Zaucha odwiedził bardzo ekskluzywną ulicę Ostożenka. Posłuchaj, ile kosztują tam mieszkania.

Stolica Rosji to gigantyczna metropolia, w której mieszka 10 mln ludzi. Co ciekawe, w granicach miasta ma nawet rezerwaty, znajdujące się pod ścisłą ochroną. Parki zajmują łącznie powierzchnię 16 tys. hektarów, ale to ciągle za mało. Władze obiecują, że w ciągu najbliższych 15 lat ma być ich prawie dwa razy więcej. Czy w Moskwie rzeczywiście brakuje zieleni?

Mimo ciągłych zamachów terrorystycznych moskwianie nie mają wyjścia - metro ciągle jest podstawowym środkiem lokomocji. Dziennie przewozi 19 milionów ludzi. Bez niego metropolia przestałaby istnieć:

Samowar służył do picia herbaty, o czym można się przekonać z niezliczonych obrazów i książek. Ale Rosjanie pijący herbatę to już przeszłość. Dzisiaj mieszkańcy Rosji wypijają więcej kawy niż herbaty, a eleganckie kawiarnie rosną jak grzyby po deszczu. Nasz człowiek w Moskwie zajrzał do swojej ulubionej – „Mania Kawy” na ulicy Bolszaja Nikitskaja - na krótką pogawędkę z przedstawicielką kawiarni.

Do Moskwy zjeżdżają najwięksi kreatorzy mody, by tam otworzyć elegancki butik. Można być pewnym, że interes przyniesie krocie - specjaliści twierdzą, że w samej Moskwie sprzedaje się więcej luksusowych towarów niż w całych Niemczech, ale musi on być ulokowany w centrum, na takich uliczkach jak Stoleszniki, Kamergerskij Piereułok, czy Tretiakowskij Projezd. Tam znajdują się również salony sprzedające najbardziej luksusowe samochody. Na wyprawę po moskiewskich sklepach wybrał się Andrzej Zaucha: