Bezpieczne powroty z RMF FM – jak co roku, w ostatni dzień wakacji, RMF pomaga wszystkim, którzy na ostatnią chwilę odłożyli powrót z wypoczynku. Najświeższe informacje drogowe znajdziecie w Faktach RMF, a na naszych stronach prezentujemy specjalny raport o utrudnieniach.

Zachodnie Pomorze

W Zachodniopomorskiem największe utrudnienia czekają kierowców na krajowej "trójce" prowadzącej znad morza na południe kraju. Na tej trasie, między Szczecinem a Gorzowem Wielkopolskim, w miejscowości Pyrzyce trwa remont drogi (na całej długości miasta). W godzinach popołudniowych oraz w weekendy już kilka kilometrów przed Pyrzycami tworzą się korki.

Policjanci podpowiadają objazd. W Żabowie należy skręcić w lewo do Ryszewa i potem drogą ze Stargardu Szczecińskiego można dojechać do Pyrzyc, omijając remontowaną drogę. Kliknij nazwę regionu, by dowiedzieć się więcej o utrudnieniach.

Pomorskie

Na Pomorzu największe kłopoty czekają kierowców na krajowej „siódemce” Gdańsk-Warszawa. W kilku miejscach samochody kierowane są na objazdy, ale najpoważniejsze problemy napotkacie w Kiezmarku, gdzie remontowany jest most na Wiśle.

Tam często ustawiają się wielokilometrowe korki, by ich uniknąć najlepiej kierować się z Gdańska na Tczew, Malbork i Elbląg.

Sporych utrudnień kierowcy mogą spodziewać się także na rondzie we Władysławowie.

Kujawsko-pomorskie

W woj. kujawsko-pomorskim na poważniejsze remonty, a tym samym utrudnienia drogowe natkniecie się na krajowej „piątce” Bydgoszcz-Świecie - to fragment trasy na Wybrzeże. Modernizowany jest także odcinek trasy między Osielskiem a Borównem – tam wprowadzony ruch wahadłowy, trzeba zwolnić do 50 km/h.

Utrudnienia także na „jedynce” w miejscowości Nowe-Gniew (na granicy z Pomorskiem) – wymieniana jest tam nawierzchnia.

Kujawsko-pomorska policja już od piątku prowadzi wzmożone kontrole. Szczególnie sprawdzane są autokary przewożące dzieci.

Wielkopolska

W Wielkopolsce najwięcej kłopotów sprawi kierowcom przejazd drogą krajową nr 24 - i to prawie na całej długości (Poznań-Gorzów Wlkp.) Drogowcy naprawiają nawierzchnię, budują pobocza i skrzyżowania; trzeba zwolnić, a w kilku miejscach samochody przepuszczane są wahadłowo.

Na krajowej „jedenastce” sporo zwężeń pomiędzy Poznaniem a Kórnikiem - trzeba uważać, bo to odcinek, na którym kierowcy lubią się rozpędzać.

Łódzkie

Tradycyjnie największe utrudnienia panują na „jedynce” w Krośniewicach. Tam niemal zawsze tworzą się ogromne korki, ponieważ w miejscowości krzyżują się trasy nr 1 i 2. By nie stać w zatorze, jadący z północy powinni skręcić przed Krośniewicami na Kutno i przez Piątek dojechać do Łodzi. Jadący „dwójką” z Poznania mogą ominąć Krośniewice, skręcając na Łęczycę. Objazd jest długi, ale nie stoi się w korku.

Problemy także na obwodnicy ozorkowskiej (części „jedynki”) ze względu na remont sygnalizacji.

Kłopoty także na drodze nr 8 Jadwigów-Olbórz - na tym odcinku jeden pas jezdni został wyłączony z ruchu.

Dolnośląskie

Spore problemy spotkają kierowców podróżujących dolnośląskim odcinkiem autostrady A-4. Na odcinku Jadwisin-Zjazd Złotoryjski, ruch odbywa się tylko jedną stroną jezdni. Podobne utrudnienia panują na odcinkach: Nowa Wieś Legnicka-Wądroże Wielkie oraz węzeł Wądroże Wielkie-Budziszów, Kąty Wrocławskie-Wrocław.

Na ok. 4-kilometrowym odcinku krajowej „czwórki” Jędrzychowice-Żarska Wieś obowiązuje ograniczenie do 40 km/h. Wyłączony z ruchu jest tam modernizowany most. Ruch odbywa się mostami tymczasowymi, zlokalizowanymi obok modernizowanego.

Śląsk

Największe kłopoty powoduje remont skrzyżowania drogi krajowej nr 1 z drogą nr 78 w Siewierzu. (Remont potrwa do listopada!) Aby ominąć korki, jadącym z Warszawy radzimy skręcić w miejscowości Brudzowice i jechać przez Dziewki do Siewierza - tam kierować się znakami informującymi o objeździe.

Jadącym z Katowic polecamy zjechać z „jedynki” w miejscowości Podwarpie i jechać do Siewierza, a następnie drogami w kierunku Zawiercia i Myszkowa. Tam znajdują się już tablice informujące o objazdach.

Małopolska

W Małopolsce na największe problemy kierowcy natkną się na krajowej „czwórce” Kraków-Tarnów. Między Targowiskiem a Wieliczką trwa remont nawierzchni. Kierowcy w kilku miejscach mogą tam utknąć w korkach.

Objazd dla jadących z Tarnowa do Krakowa: w Targowisku należy skręcić na Niepołomice i dalej przez Nową Hutę dojechać Krakowa. Można też w Łapczycy skręcić na Gdów, dalej na Trąbki i przez Wieliczkę wjedziemy do Krakowa.

Świętokrzyskie

W woj. świętokrzyskim najpoważniejsze kłopoty, spowodowane zamknięciem obwodnicy Kielc - czekają kierowców na trasie nr 7. Na remontowanym odcinku układana jest ostatnia warstwa nawierzchni, która musi być kładziona jednocześnie na całej szerokości.

Objazd poprowadzono ulicami Kielc i tam trzeba odstać kilkadziesiąt minut w korkach. Radzimy kierowcom samochodów osobowych, którzy jadą w stronę Warszawy, aby nie czekając na oznakowany objazd, zjeżdżali do Kielc już pierwszym zjazdem i dalej kierowali się znakami na Warszawę.

Podkarpacie

Na Podkarpaciu spore korki tworzą się tradycyjnie na drogach wiodących z Bieszczad – największe w Lesku, gdzie małe rondo nie jest w stanie obsłużyć większego ruchu.

Tłoczno może być również na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 9 (prowadzi od granicy w Barwinku) i 28 (trasa na Kraków) w Miejscu Piastowym koło Krosna. Na skrzyżowaniu nie ma sygnalizacji świetlnej, trzeba więc tam być szczególnie ostrożnym.