Dziś o 20.35 czasu miejscowego z przylądka Canaveral na Florydzie ma wystartować rakieta z kapsułą towarową Dragon, w której będzie zaopatrzenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Szanse na pomyślny start oceniane są na 60 procent. Meteorolodzy twierdzą, że na przeszkodzie mogą stanąć gęste chmury i deszcz.


Zaplanowany lot będzie już drugim, jaki odbędzie do stacji ISS prywatny statek towarowy. Pierwszy odbył się w maju br. Miał jednak tylko charakter próbny. Obecny ma być pierwszym lotem z zaopatrzeniem w ramach kontraktu na sumę 1,6 mld dolarów podpisanego przez firmę SpaceX z agencją NASA. Przewiduje on co najmniej 12 bezzałogowych lotów na stację.

Kapsuły Dragon są obecnie jedynym środkiem dostarczania zaopatrzenia załodze stacji orbitalnej, jakimi dysponują Amerykanie po wycofaniu z eksploatacji wszystkich wahadłowców. W odróżnieniu od rosyjskich, europejskich i japońskich statków towarowych, powracają na Ziemię wodując na Pacyfiku. Statki towarowe konkurentów spalają się, opadając, w górnych warstwach atmosfery.  

Produkująca kapsuły Firma SpaceX, czyli Space Exploration Technologies Corp., należy do miliardera Elona Muska, współzałożyciela internetowego banku PayPal. Kieruje on też firmą Tesla Motors produkującą samochody elektryczne.