10 milionów złotych wyprowadziło z kont klientów kilku pracowników poznańskiego oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej. Funkcjonariusze UOP zatrzymali trzy osoby.

Prawdopodobnie pracownicy banku dokonywali przelewów z rachunków firm, które posiadały konta w BGŻ na prywatne rachunki. Najwyraźniej działali w porozumieniu. Przez ponad rok – od stycznia 2000 do marca tego roku, udało im się w ten sposób wzbogacić własne konta o co najmniej 10 milionów złotych. Nieprawidłowości wykryła wewnętrzna kontrola bankowa i to bankowcy zawiadomili organy ścigania. Na razie zatrzymano trzy osoby. Wiadomo, że prokuratura będzie wnosiła o ich zatrzymanie. Dwoje innych pracowników banku po przesłuchaniu zwolniono do domów.

"Jest to sprawa bardzo rozwojowa. Jest to jeden z wielu wątków śledztwa, które prowadzimy w sprawie nieprawidłowości w poznańskim oddziale BGŻ-u" - powiedziała rzeczniczka poznańskiej delegatury UOP Magdalena Oleńska-Frąckowiak. Na razie Urząd Ochrony Państwa jest bardzo ostrożny w podawaniu szczegółów sprawy, śledztwo bowiem prowadzone jest dopiero od dwóch miesięcy. Sytuacja Banku Gospodarki Żywnościowej jest o tyle specyficzna, że w całości należy on do Skarbu Państwa. To państwo gwarantuje wypłaty klientom w razie jakichkolwiek kłopotów. Dlatego tą sprawą zajął się Urząd Ochrony Państwa.

06:25