RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

OFE zarabiają, my tracimy: ANALIZA WYNIKÓW

Autor: Publikacja: Piątek, 20 listopada (16:35) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Otwarte Fundusze Emerytalne zarabiają coraz więcej, ale my tracimy. Najnowsze dane Komisji Nadzoru Finansowego są miażdżące dla OFE.

W ciągu ostatnich trzech lat OFE zarobiły średnio prawie 8%. Tylko, że w tym samym czasie inflacja wyniosła ponad 10,5%. A to znaczy, że w praktyce, wartość pieniędzy na nasze przyszłe emerytury spadła.

*) Ostatni dzień roboczy kwartału.

**) Liczona zgodnie z Ustawą o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (art. 172 i 173).

***) Wartości 36-miesięczne ujęte w skali roku.

****) Od dnia 9.10.2009 r. nastąpiła zmiana nazwy AIG OFE na Amplico OFE.

To nie jest tak, że fundusze nie potrafią zarabiać. Potrafią, tylko, że jak zaznaczają analitycy, opłaty w funduszach zżerają to co my moglibyśmy zarobić.

Co gorsza, gdyby OFE mogły, o co proszą, więcej inwestować za granicą albo w akcje, nasze straty byłyby według ekspertów jeszcze większe.

Dlatego jeśli ktoś chce mieć pewną emeryturę, sam musi oszczędzać.

Tagi: OFE KNF
Dalsza część artykułu pod materiałem video: