Poznańska policja opublikowała portret pamięciowy mężczyzny podejrzewanego o kradzież obrazu Claude'a Moneta "Plaża w Pourville". Rysopis ustalono na podstawie dotychczas zebranych w śledztwie materiałów.

Za pomoc w ujęciu złodzieja można otrzymać 100 tysięcy nagrody. Nowym tropem jest właśnie poprawiony portret. Pierwszy opublikowano kilka dni po wykryciu kradzieży we wrześniu ubiegłego roku. Do tej pory nie pomógł on jednak trafić na ślad złodzieja. Dlatego sprowadzono jednego z najlepszych polskich rysowników, który sporządził nowy wizerunek. Widać na nim mężczyznę o wzroście 175 centymetrów, średniej budowy ciała o włosach uczesanych na jeża i szaro-niebieskich oczach. Policja ma też nadzieję, że do odnalezienia obrazu przyczyni się nagroda ufundowana przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego oraz jedną z prywatnych firm. Sam obraz wart jest według szacunków od 1 do 7 milionów dolarów i był jedynym dziełem Moneta w polskich zbiorach.

Nowy portret pamięciowy mężczyzny podejrzewanego o wyniesienie obrazu Moneta z poznańskiego muzeum, można znaleźć w internecie pod adresem: www.poznan.kwp.gov.pl

09:40