Śledztwo w sprawie zuchwałej kradzieży z poznańskiego Muzeum Narodowego obrazu Claude'a Moneta "Plaża w Pourville" umorzone. W dochodzeniu prowadzonym od września nie udało się ustalić kto ukradł płótno.

Z kradzieżą „Plaży w Pourville” wiąże się wiele tajemnic, na przykład do dzisiaj nie wiadomo nadal, kiedy dokładnie zginął obraz. Ordynarny tekturowy falsyfikat wciśnięty w ramy po oryginale zauważono 19 września minionego roku. Policja powołała specjalny zespół do wyjaśnienia tej sprawy. Opublikowano dwa portrety pamięciowe mężczyzn podejrzewanych o kradzież obrazu: pierwszy w kilka dni po kradzieży obrazu, a drugi w lutym 2001 roku. W wykryciu sprawców nie pomogły nagrody pieniężne. Dla osoby lub instytucji, która przyczyni się do odzyskania obrazu ufundowano łącznie 100 tys. zł nagród. 40 tys. nagrody przeznaczyło na ten cel Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a 60 tys. firma Polkomtel SA. Wygląda jednak na to, że na odzyskanie obrazu nie ma co liczyć, choć jak zapewnia rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Mirosław Adamski – umorzenie śledztwa to jeszcze nie koniec. „W dalszym ciągu policja będzie prowadziła czynności operacyjne” – powiedział reporterce RMF-u. Na razie jednak pozostaje niesmak, dzieło warte kilka milionów złotych znikło bez śladu i teraz cieszy oko jakiegoś złodzieja, przekonanego o swojej wyjątkowej wrażliwości na sztukę. "Plaża w Pourville" nie była ubezpieczona, muzeum nie może więc liczyć na odszkodowanie. Marszandzi szacują jego wartość od miliona do siedmiu mln dolarów.

Monet namalował "Plażę w Pourville" w 1882 r. Jest to olej na płótnie o wymiarach 60 na 73 cm. Wchodzi - m.in. razem ze "Spacerem po klifie w Pourville" oraz "Sieci rybackie w Pourville" - w skład cyklu obrazów z tej nadmorskiej miejscowości namalowanych w jednym roku. Płótno Moneta było w Wielkopolsce od 1906 roku, kiedy zostało zakupione przez niemieckie muzeum w Poznaniu. W Muzeum Narodowym w Poznaniu przy Alejach Marcinkowskiego było eksponowane przez ostatnie 10 lat z przerwami na ekspozycje wyjazdowe. Wcześniej znajdowało się w oddziale poznańskiego Muzeum Narodowego w Rogalinie.

11:00