Marek Mazur, wiceprezes NFZ może być jednocześnie prezesem prywatnej firmy - orzekli prawnicy Narodowego Funduszu Zdrowia. Według nich Mazur nie łamie ustawy antykorupcyjnej, prowadząc prywatną firmę doradczą. Brzmi to jednak dość absurdalnie...

Marek Mazur – jak już informowaliśmy - odpowiada w Narodowym Funduszu Zdrowia za finanse. To mu jednak nie wystarcza; jego firma Dofem zajmuje się doradztwem organizacyjno-finansowym funduszy emerytalnych. Z jego usług korzystała m.in. wielka spółka Skarbu Państwa - Polskie Sieci Energetyczne.

Jak się jednak okazuje, Marek Mazur, łącząc funkcje w NFZ i własnej firmie, nie łamie ustawy antykorupcyjnej. Tak przynajmniej stwierdzili prawnicy Funduszu. Uzasadnienia decyzji jednak nie usłyszeliśmy. Prezes zlecił to zadanie prawnikom. Prawnicy stwierdzili, że prowadzenie działalności gospodarczej nie narusza przepisów obowiązujących w tej chwili - oświadczyła dziennikarzom rzeczniczka NFZ... i ani słowa więcej.

Julia Pitera z Transparency International uważa, iż sugerowanie się takimi opiniami czy ekspertyzami, na które najwyraźniej nastała w Polsce moda, jest absurdalne. Opinia prawna jest wyłącznie pewnym stanowiskiem prawnika, konkretnego prawnika, doradzając komuś, kto mu za to doradztwo płaci, wskazuje drogę postępowania. A czasami nawet drogę omijania prawa.

Jak tak dalej pójdzie obwarowywanie się prawnymi ekspertyzami stanie się normą zastępującą zdrowy rozsądek i zwykłą przyzwoitość.

17:25