Prezydencki minister Krzysztof Szczerski zrezygnował z kandydowania na komisarza Unii Europejskiej. W rozmowie z korespondentką RMF FM Katarzyną Szymańską-Borginon Szczerski zdradził, że przyszła szefowa nowej Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaproponowała, żeby Polska dostała tekę ds. rolnictwa.

Ponieważ pojawiła się wcześniej nie zakładana przez nas możliwość objęcia przez Polskę teki komisarza ds. rolnictwa, to zdecydowałem się wycofać swoją kandydaturę - powiedział Szczerski w rozmowie z dziennikarką RMF FM. Uważam, że jest to tak ważna dla Polski teka, że powinien objąć ją ktoś, kto rzeczywiście zajmował się rolnictwem całe życie. Zaproponowałem Janusza Wojciechowskiego - dodał. Jak podkreślił, sam nigdy nie zajmował się rolnictwem. 

Krzysztof Szczerski wyjaśnił, że w trakcie spotkania, do którego doszło 7 sierpnia w Brukseli, rozmawiał z Ursulą von der Leyen o innej tece. Wówczas rozmowa miała dotyczyć teki ds. infrastruktury i teki ds. polityki regionalnej. To były dziedziny z zakresu moich kompetencji i zainteresowań - wyjaśnił.

Szczerski przyznał, że rozmawiał dziś z Ursulą von der Leyen i dowiedział się o jej nowej propozycji dla Polski. Jego zdaniem teka komisarza ds. rolnictwa jest dla naszego kraju bardzo interesująca. To będzie bardzo ważna teka dla Polski na najbliższe lata - ocenił prezydencki minister. 

Opracowanie: