Zamknięta autostrada Kraków-Katowice i niektóre ulice w Krakowie i Oświęcimiu oraz wciąż sypiący śnieg - tak wygląda komunikacja na południu Polski w związku z rocznicą oswobodzenia KL Auschwitz –Birkenau.

W Krakowie wprawdzie już nie sypie śnieg, ale i tak warunki są bardzo trudne. Na ulicach stolicy Małopolski zaobserwowaliśmy dziwne zjawisko: drogi, po których poruszają się zagraniczne delegacje są czarne i odśnieżone, na pozostałych leży gruba warstwa śniegu.

Urzędnicy odpowiedzialni za odśnieżanie twierdzą, że 63 samochody cały czas udrożniają drogi, a i tak – tłumaczą - do momentu aż nie przestanie padać śnieg niewiele będzie można zrobić. Do śniegu na jezdniach dochodzi jeszcze gąszcz znaków zakazu - wjazdu, postoju, czy zatrzymywania się w wydzielonych strefach miasta. A zamknięta jest autostrada Kraków-Katowice.

Kłopotów należy spodziewać się na „Zakopiance". Policjanci ostrzegają, że na odcinek miedzy Chabówką i Nowym Targiem nie są wpuszczane samochody ciężarowe bez łańcuchów. Polecają je także samochodom osobowym.

Trudności komunikacyjne spowodowane uroczystościami w Auschwitz-Birkenau

Wszelkie informacje o zmianach w organizacji ruchu drogowego w Małopolsce znajdziecie w specjalnym raporcie RMF. Ściągnij prezentację PowerPointa

Jeśli nie wiecie, jak przemieszczać się samochodem po grodzie Kraka wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 0-12-61-51-997. Infolinia działa przez całą dobę.

Wszystkim kierowcom jadących w kierunku Śląska przypominamy, że ruch tranzytowy będzie się odbywał ulicą Konarskiego, przez rondo na Niwie, wiadukt kolejowy oraz ulicę Śląską.

Policja zaleca, by 27 stycznia kierowcy korzystali z objazdów. Z kierunku Katowic do Krakowa: przez Dąbrowę Górniczą i Olkusz lub przez Tychy, Dąbrowę Górniczą i Olkusz albo przez Tychy, Pszczynę, Brzeszcze, Jawiszowice, Polankę Wielką, Zator i Skawinę.

Z Oświęcimia do Krakowa będzie można dojechać przez Zator i Skawinę. Z Bielska Białej do Krakowa przez Kęty, Wadowice i Głogoczów. Objazd z Zakopanego do Krakowa prowadzi przez Skomielną Białą, Jordanów, Suchą Beskidzką, Wadowice, Kęty, Bielsko-Białą i Tychy.