14 osób zarobi we Francji po dziesięć tysięcy dolarów za... wylegiwanie się w łóżkach. Niecodzienny eksperyment rozpoczął się w Instytucie Medycyny Kosmicznej w Tuluzie. Ochotnicy spędzą aż trzy miesiące w pozycji horyzontalnej z głowami lekko przechylonymi w dół. Badania mają związek z planowanymi w przyszłości lotami na Marsa...

Czternaście osób, wybranych spośród prawie pół tysiąca kandydatów, spędzi prawie trzy miesiące w łóżkach. Co ciekawe, przez blisko 90 dni będą leżeć głową do dołu, pod kątem sześciu stopni. Eksperymentem kieruje Europejska Agencja Kosmiczna i specjaliści z Japonii. Chodzi o to, by przed przyszłymi lotami na Marsa sprawdzić jakie konsekwencje może mieć dla ludzkiego szkieletu i mięśni długie przebywanie w warunkach przypominających stan nieważkości. Szacuje się, że lot na najbliższą Ziemi planetę, potrwa właśnie blisko trzy miesiące. Jak dokładnie wygląda eksperyment sprawdził nasz paryski korespondent Marek Gładysz. Posłuchaj jego relacji:

NASA po raz pierwszy przyznała ostatnio, iż na orbicie da się uprawiać seks. Dlatego, na wyposażeniu mieszanej załogi astronautów z międzynarodowej stacji kosmicznej ALFA znalazły się... testy ciążowe. Obecnej załodze z pewnością się nie przydadzą - cała trójka to mężczyźni. Jednak w poprzedniej ekipie była kobieta i w następnej też będzie.

10:00