Premier Beata Szydło: w 2018 r. pula na wynagrodzenia dla rezydentów i stażystów wzrośnie o 40 proc. - powiedziała premier Beata Szydło na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, po którym spotkać się ma z rezydentami, którzy w środę rano zawiesili protest głodowy. Pracujemy nad ustawą, która ma zagwarantować zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB - dodała premier.

Premier Beata Szydło: w 2018 r. pula na wynagrodzenia dla rezydentów i stażystów wzrośnie o 40 proc. - powiedziała premier Beata Szydło na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, po którym spotkać się ma z rezydentami, którzy w środę rano zawiesili protest głodowy. Pracujemy nad ustawą, która ma zagwarantować zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB - dodała premier.
Premier Beata Szydło i minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego /Paweł Supernak /PAP

"Pracujemy nad ustawą, która ma zagwarantować zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB"

Pracujemy w tej chwili nad ustawą, która ma zagwarantować zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB. Ta ustawa jest praktycznie przygotowana i myślę, ze w najbliższym czasie będzie mogła być również skierowana do uzgodnień rządowych i prac parlamentarnych - powiedziała Szydło.

Jak poinformowała, w 2017 r. na ochronę zdrowia skierowano dodatkowo 8 mld zł. Te środki są przeznaczane na zakup dodatkowych świadczeń, m.in. leczenie zaćmy i bioder. Uruchomiliśmy środki na wyposażenie gabinetów medycznych w szkołach. Chcemy to robić wspólnie z samorządami - powiedziała.

Szefowa rządu zapowiedziała, że w 2018 roku do systemu trafi dodatkowo około 6 mld zł.

Premier bierze udział w obradach Rady Dialogu Społecznego, która w środę rozmawiać ma m.in. o funkcjonowaniu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. Po posiedzeniu RDS Szydło ma spotkać się z członkami Porozumienia Rezydentów OZZL.

Protestujący od poprzedniego poniedziałku rezydenci zawiesili w środę rano głodówkę do czasu spotkania z premier. Beata Szydło zaproponowała im we wtorek wieczorem spotkanie, ale dopiero po zakończeniu trwającego protestu.

Podjęliśmy decyzję, że w 2018 roku pula na wynagrodzenia dla lekarzy rezydentów i stażystów wzrośnie o ponad 40 proc. w porównaniu do wydatków realizowanych przez naszych poprzedników. Na ten cel w 2015 roku przeznaczono 812 mln zł, a w przyszłorocznym budżecie będzie to 1,179 mld zł - powiedziała premier Szydło.

Dodała, że docelowo, z końcem 2021 roku lekarze rezydenci będą zarabiali minimum 5251 zł. Z kolei jeszcze w tym roku, z wyrównaniem od lipca, rezydenci będą otrzymywali pieniądze w ramach puli podwyżek.

Uczestniczący w posiedzeniu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podkreślił, że rok 2017 jest "rokiem rekordowym" jeśli chodzi o nominalny poziom nakładów na ochronę zdrowia. To jest grubo powyżej 80 mld zł; natomiast te o 8 mld więcej (nakładów na ochronę zdrowia - PAP) niż w ubiegłym roku lokuje nas na najwyższym poziomie dotychczas pod względem nominalnych wartości - powiedział. Dodał, że odsetek PKB przeznaczany na ochronę zdrowia przekroczy w tym roku 4,7 proc. i będzie najwyższy w historii Polski.

Szef resortu zdrowia mówił także o ustawie dot. sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne. Ustawa działa, ustawa już funkcjonuje, pierwszy etap - tzn. pracodawcy i reprezentacja pracowników mieli zawrzeć porozumienia regulujące zasady dokonywania podwyższenia wynagrodzeń - mamy już za sobą, kolejne są wdrażane (...). Nie mam żadnych nadzwyczajnych informacji o tym, żeby były kłopoty z jej wdrażaniem - zapewnił.

Przytłaczająca większość pracowników, którzy otrzymują te podwyżki, to pracownicy zatrudnieni w zakładach opieki zdrowotnej, które funkcjonują i są finansowane głównie z kontraktów - podkreślił minister.


Rezydenci przed spotkaniem z premier: Mamy nadzieję na przełom

Bardzo się cieszymy, że to spotkanie doszło do skutku, mamy nadzieję na przełom i na dobre wiadomości po zakończeniu spotkania - powiedział wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Łukasz Jankowski przed rozmowami z premier Beatą Szydło.

W środę premier Szydło ma spotkać się z członkami Porozumienia Rezydentów OZZL. Po przyjeździe do Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" rezydenci mówili, że mają nadzieję na przełom w rozmowach z rządem. 

To, że dzisiaj dochodzi do tego spotkania, to wielki sukces zarówno strony rządowej, jak i nas wszystkich, polskich pacjentów. Bardzo się cieszymy, że to spotkanie doszło do skutku, mamy nadzieję na przełom i na dobre wiadomości po zakończeniu tego spotkania - powiedział Jankowski po przyjeździe do Centrum "Dialog". 

Rezydenci nie chcieli uczestniczyć w posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, która w środę zajmuje się m.in. o funkcjonowaniem ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. W posiedzeniu Rady uczestniczyli m.in. premier Szydło i minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. 

Protestujący od poprzedniego poniedziałku rezydenci zawiesili w środę rano głodówkę do czasu spotkania z premier. Szydło zaproponowała im we wtorek wieczorem spotkanie, ale dopiero po zakończeniu trwającego protestu

(ph)