RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Siedzący tryb życia sprzyja nowotworom

Publikacja: Niedziela, 13 listopada (09:30) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Spędzając większość dnia w pozycji siedzącej, zwiększamy ryzyko rozwoju nowotworu w naszym organizmie - ostrzegają kanadyjscy naukowcy. Wyniki badań opublikowano w piśmie "Cancer Prevention Research".

Szacuje się, że w pozycji siedzącej spędzamy średnio 15,5 godziny dziennie - w pracy, szkole, podczas posiłków, podróżowania czy oglądania telewizji. Wydłużenie tego czasu może sprzyjać stanom zapalnym, a tym samym przyczyniać się do podwyższenia ryzyka rozwoju raka.

Choć o tym, że aktywność fizyczna przekłada się na zmniejszenie m.in. ryzyka raka piersi (o około 25 proc.) i jelita grubego (o około 35 proc.), wiadomo już z wcześniejszych badań, to naukowcy potwierdzili teraz, że znaczenie ma także ilość czasu, który spędzamy w pozycji siedzącej.

Christine Friedenreich z Alberta Health Services-Cancer Care w Calgary podkreśla, że osoby, których praca wymaga spędzania długich godzin przed komputerem, powinny zadbać o regularne przerwy - najlepiej co godzinę - by wykonać krótki spacer po korytarzu. Badacze radzą ponadto, by zamiast komunikacji ze współpracownikami za pośrednictwem maili odwiedzić ich osobiście.

Źródło: RMF24/PAP
Tagi: nowotwór

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: