RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Rekordowo wysokie temperatury na... Arktyce

Publikacja: Wtorek, 15 grudnia (20:00) Aktualizacja: Wtorek, 15 grudnia (19:00)

Temperatury powietrza na Arktyce osiągnęły poziom najwyższy od 115 lat. Topnienie lodów prowadzi tam do niszczenia środowiska naturalnego morsów i zmusza niektóre ryby do migrowania na północ.

Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) podała w raporcie Arctic Report Card 2015, że temperatura powietrza na Arktyce była wyższa od normalnej o 1,3 stopnia Celsiusa i osiągnęła najwyższy poziom od początku pomiarów w 1900 roku.

Arktyka ogrzewa się dwa razy szybciej niż inne regiony planety i ma to konsekwencje dla światowego bezpieczeństwa, klimatu i handlu - oświadczył szef naukowy NOAA Rick Spinard w komunikacie.

Średnia roczna temperatura powietrza arktycznego, według danych pobieranych między październikiem 2014 roku a wrześniem 2015, wzrosła o 3 stopnie Celsjusza od początku XX wieku.

(mal)

Źródło: RMF24/PAP

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: