Fluor jest pierwiastkiem niezbędny dla zdrowia kości i zębów, jednak przyjmowany w nadmiarze - szkodzi. Zatrucie fluorem (fluoroza) objawia się przebarwieniami i kruchością szkliwa, bólami brzucha, nudnościami i wymiotami. W cięższych postaciach wystąpić mogą zaburzenia pracy trzustki, tarczycy i nadnerczy, odwapnienie kości i osteoporoza.
Narażone na zbyt wysokie stężenia fluoru mogą być osoby wypijające nawet ok. 1 litra taniej herbaty dziennie, zwłaszcza jeśli piją ją na pusty żołądek.
Wyższa zawartość fluoru w taniej herbacie wynika z tego, że produkuje się ją z dojrzalszych liści, które zawierają znacznie więcej tego pierwiastka niż liście młode, z których powstają szlachetniejsze gatunki herbaty.
Co ciekawe, podwyższone stężenie fluoru wykryto także w niektórych odmianach herbaty zielonej, uważanej za napój bardzo zdrowy.
Zdaniem autorów badania, na opakowaniach herbaty powinny znaleźć się ostrzeżenia dotyczące zawartości fluoru.
Food Research International / Daily Mail/ Med Express