RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Nowy bilon na rynku. Może być problem przy płatnościach w parkometrach i automatach

Publikacja: Poniedziałek, 19 października (19:10) Aktualizacja: Poniedziałek, 19 października (19:00)

Nowe monety - od dziesięciu groszy do złotówki - mogą nie działać we wszystkich parkometrach i automatach wrzutowych. Od kilku tygodni do obiegu, na początku głównie na południu Polski trafiają zmienione dziesięcio-, dwudziesto-, pięćdziesięciogroszówki i złotówki

W starszych automatach do pobierania opłat parkingowych nowe monety nie będą prawidłowo odczytywane. Te monety mechanicznie są identyczne, ale charakterystyka metalu jest zupełnie inna - tłumaczy Janusz Zawadzki, prezes firmy MBS Computergraphik największego polskiego producenta. Podobne problemy występują też w automatach do sprzedaży napojów, czy żywności. Problemy dotyczą kilku, a nawet kilkunastu tysięcy urządzeń, które trzeba przestroić.

Od stycznia Mennica Polska, na zlecenie NBP, produkuje bilon od 10 groszy do złotówki ze stali pokrytej miedzią i niklem. Wcześniej monety były produkowane z droższego miedzioniklu. NBP zapewnia pomoc w kalibrowaniu maszyn zapewnia biuro prasowe banku narodowego.


Źródło: RMF FM

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: