​W najbliższy weekend 24 i 25 marca w galeriach handlowych na terenie kraju będzie można wypełnić PIT i wysłać go elektronicznie. Akcja odbędzie się w 72 miastach w Polsce. "Zeznania w formie papierowej nie będą przyjmowane" - poinformowało Ministerstwo Finansów.

​W najbliższy weekend 24 i 25 marca w galeriach handlowych na terenie kraju będzie można wypełnić PIT i wysłać go elektronicznie. Akcja odbędzie się w 72 miastach w Polsce. "Zeznania w formie papierowej nie będą przyjmowane" - poinformowało Ministerstwo Finansów.
W najbliższy weekend 24 i 25 marca w galeriach handlowych na terenie kraju będzie można wypełnić PIT i wysłać go elektronicznie (zdjęcie ilustracyjne). /Lech Muszyński /PAP

W piątek i sobotę 93 centra handlowe w całej Polsce umożliwią podatnikom wysłanie zeznania podatkowego. Pracownicy urzędów skarbowych pomogą wypełnić formularz zeznania podatkowego oraz wysłać je drogą elektroniczną do urzędu skarbowego.

Wyznaczeni eksperci z urzędów skarbowych będą udzielać wszelkich informacji w kwestii rozliczania podatku dochodowego za rok 2016 oraz wyjaśnią wątpliwości związane z wypełnieniem zeznania podatkowego, z korzystaniem z odliczeń i ulg podatkowych.

Pracownicy urzędów pomogą także wprowadzić PIT do systemu e-Deklaracje, a następnie wysłać dokument drogą elektroniczną do dowolnego urzędu skarbowego w Polsce. Osoby rozliczające się na miejscu otrzymają urzędowe potwierdzenie odbioru zeznania (UPO).

Urzędnicy w centrach handlowych nie będą jednak przyjmować zeznań podatkowych PIT w formie papierowej.

Trzeba zabrać ze sobą rozliczenie PIT-11

Każdy podatnik może skorzystać z darmowej pomocy urzędników. (...) Wystarczy mieć ze sobą rozliczenie PIT-11, które otrzymujemy od pracodawców lub inne dokumenty, które świadczą o uzyskanych dochodach w 2016 r. Jeśli chcemy skorzystać z ulg podatkowych, to należy również pamiętać o dokumentach, które potwierdzają wydatki do odliczenia - poinformowała rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Ewa Szkodzińska.

Bardzo ważne jest też, aby mieć ze sobą zeszłoroczne rozliczenie PIT (za 2015 rok) lub dokładną kwotę przychodu uzyskanego w 2015 r. Będzie to potrzebne do identyfikacji danych w systemie e-Deklaracje - dodała Szkodzińska.

Od 15 marca 2017 r. możliwe jest także złożenie wniosku PIT-WZ przez internet. Na podstawie posiadanych danych urząd skarbowy sam wygeneruje zeznanie podatkowe. We wniosku podatnik informuje urząd o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ulgi na dzieci, wydatków na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazaniu 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Dotychczas złożono prawie 9 tysięcy wniosków PIT-WZ. Ten rodzaj wniosku również będzie można złożyć w centrach handlowych.

Akcja rozpocznie się w samo południe i będzie trwała do godziny 20. Pełną listę galerii handlowych, w których będą czekać pracownicy urzędów skarbowych, można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

(łł)