​W szykowanym na przyszły rok budżecie państwa nie ma ani grosza przewidzianego na nową stałą amerykańską bazę wojskową w Polsce. Wczoraj w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda zaoferował Donaldowi Trumpowi, że Polska jest gotowa wydać na tę bazę ponad 2 miliardy dolarów.

Uśmiechałem się do pana prezydenta, że chciałbym, żeby udało nam się stworzyć bazę amerykańską stałą, którą nazwiemy Fort Trump - mówił wczoraj Andrzej Duda.

ZOBACZ, JAK PRZEBIEGAŁA WIZYTA PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY W WASZYNGTONIE

Pieniędzy jednak na bazę nie ma. Jak przekonywał naszego dziennikarza wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz, pieniądze na ten projekt można szykować dopiero, jak będzie decyzja, że ta baza powstanie. A tej decyzji nie ma.

Co jeśli decyzja nagle się pojawi i trzeba będzie znaleźć chociaż część z tych dwóch miliardów dolarów? Wtedy będzie można sięgnąć do jednej z rezerw budżetowych, można zwiększyć deficyt, albo wstrzymać kosztowne inwestycje.

To jednak jednak wszystko improwizacja. Pieniędzy na Fort Trump nikt na razie oficjalnie nie rezerwuje.

Różański: Nie ma mowy o twardych deklaracjach

Niestety nie ma mowy o jakichś twardych deklaracjach ze strony Donalda Trumpa w sprawie poprawy naszego bezpieczeństwa - tak wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie komentuje w RMF FM były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych Mirosław Różański.

Wojskowy jest przekonany, że nie było to uzgodnione ze stroną amerykańską i Andrzej Duda mocno zaskoczył prezydenta Trumpa. Mirosław Różański zaznaczył, że nie jest zwolennikiem takiej bazy. Zwrócił też uwagę na potężne koszty takiej bazy.

Jestem bardziej zainteresowany tym, żeby na terenie Polski w ciągu roku szkoliło się kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy amerykańskich niż na stałe miałoby stacjonować kilka tysięcy - mówił Różański w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Krzysztofem Zasadą.

W dzisiejszej sytuacji dla polskiej armii te pieniądze przeznaczyłbym na modernizację, na nowy sprzęt rozpoznania, rażenia, elementy związane z obroną powietrzną - dodał.

Według generała, stała amerykańska baza wojskowa w Polsce, jeśli w ogóle miałaby postawać, to "pieśń odległej przyszłości".

(az)