Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2025 r. wyniosło 9045,11 zł. Oznacza to wzrost 9,3 proc. rok do roku.

Jak poinformował GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2025 r. wyniosło 9045,11 zł, czyli wzrosło nominalnie o 9,3 proc. w porównaniu z kwietniem ub. roku.

Z kolei w ujęciu miesiąc do miesiąca spadło nominalnie o 0,1 proc.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw obejmuje wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatkowe składowe wynagrodzeń, m.in. premie, nagrody, wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych oraz odprawy emerytalne.

Z kolei jak poinformował GUS, zatrudnienie w kwietniu spadło o 0,8 proc. rok do roku, a w ujęciu miesiąc do miesiąca pozostało bez zmian.

"Pierwsza taka sytuacja od dłuższego czasu"

"Kwietniowe płace przyniosły zaskoczenie w górę, pokazując wzrost o 9,3 proc. r/r (konsensus zakładał wzrost zbliżony do 8 proc. r/r). To pierwsza taka sytuacja od dłuższego czasu. Jak wygląda impet wzrostu płac? Cóż, nastąpiła stabilizacja, ale na dość wysokim pułapie" - napisali analitycy mBanku.

"Płace w przedsiębiorstwach wzrosły w kwietniu o 9,3 proc. r/r, po wzroście o 7,7 proc. r/r w kwietniu. Wysoki wzrost płac wytwarzaniu energii (19,0 proc. r/r), wyższa od naszych oczekiwań dynamika w przetwórstwie (9,0 proc. r/r) i silnie rosnące wynagrodzenia w szeregu branż usługowych. Kwiecień zaskoczył po wyższej stronie, ale średnioterminowy trend spowolnienia wzrostu płac powinien być kontynuowany w kolejnych miesiącach. Jest to jednak ważny argument dla RPP za pauzą w obniżkach stóp w czerwcu" - przekazali natomiast analitycy z ING.