Rozświetlone ulice, migocące lampki na gigantycznych choinkach – tak polskie miasta przystroiły się na święta. Za pieniądze podatnika oczywiście. Ile to kosztuje - sprawdzamy w cyklu Twoje Pieniądze w Faktach RMF FM.

Rekord należy do Warszawy - stolica wydaje na świąteczną iluminację 3 mln zł. Sporo z miejskiej kasy na dekoracje wydaje też Wrocław. Miasto zawarło umowę z jedną z firm na kwotę ponad 6,5 mln zł. Obejmuje ona jednak dzierżawę, montaż, eksploatację i demontaż iluminacji świątecznej przez trzy kolejne sezony. Rocznie kosztuje to więc ponad 2 mln zł.

Pozostałe miasta przeznaczają na świąteczne dekoracje zdecydowanie mniej. Np. w Katowicach w tym roku to kwota ok. 450 tys. zł. Oświetlone są główne ulice w centrum miasta. Na rynku stoi 15-metrowa choinka ozdobiona lampkami, a na rondzie koło Spodka kolejny rok z rzędu pojawiła się nowoczesna ledowa choinka. Nie zabrakło też ozdób w dzielnicach Katowic. Mieszkańcy uważają, że 450 tys. zł. na iluminację świąteczną to kwota do przyjęcia.

To taka normalna kwota, nie jest za duża, a miasto pięknie wygląda - mówi jedna z mieszkanek Katowic.

Świąteczne ozdoby w mieście pozostaną do 2 lutego.