Lubelski kurator zakazał udzielania płatnych korepetycji dla maturzystów w I Liceum Ogólnokształcącym w Puławach. Zamiast odpłatnych lekcji na terenie szkoły, dyrektor ma zapewnić uczniom przewidziane przepisami i regulaminami bezpłatne zajęcia fakultatywne.

To wszystko jednak dopiero od przyszłego semestru. Wcześniej, bo już w poniedziałek pojawią się w Puławach kontrolerzy z kuratorium i wezmą pod lupę wszystkie tamtejsze szkoły średnie. Problem dotyczy nie tylko tego jednego liceum.

Można tylko zapytać, dlaczego dopiero teraz, skoro takie praktyki stosowane są od lat. Nie przyszłoby nam do głowy, że można takie działania na terenie szkoły prowadzić - tłumaczy dyrektor Grażyna Zawadzak z lubelskiego kuratorium.

Jeśli chodzi o liceum Czartoryskich, to na pomysł płatnych zajęć wpadli podobno rodzice maturzystów. To rodzice zmusili panią dyrektor do podjęcia takich działań. Takie było tłumaczenie pani dyrektor - mówi Zawadzak.

Takie też wyjaśnienia złożyli kuratorowi sami zainteresowani. Dyrektor szkoły powinna jednak wiedzieć, że w ten sposób łamała przepisy – zauważa dyrektor Zawadzak.

Kuratorium nie wyklucza, że nauczyciele, którzy udzielali płatnych korepetycji na terenie szkoły - nie będą mogli - podczas najbliższej matury - zasiadać w komisjach maturalnych w tej szkole.

11:45