Wrocławska spółka Chemeko-System, jako pierwsza w Polsce, została ukarana za podwyższenie cen na odbiór śmieci. UOKiK podał, że firma ma zapłacić ponad 399 tysięcy złotych za to, że wykorzystała pozycję monopolisty i cenę za odbiór odpadów komunalnych podniosła o 114 proc.

Jak powiedział dyrektor wrocławskiego oddziału Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Zbigniew Jurczyk, cena wzrosła ze 171 zł do 369 zł.

Zajęliśmy się tą sprawą w listopadzie. Była ewidentna, dlatego zakończyła się jako pierwsza w Polsce - dodał Jurczyk.

Zdaniem dyrektora wrocławskiego oddziału UOKiK, kara może nie zostać zapłacona nawet jeszcze przez wiele miesięcy, choć ma klauzulę natychmiastowej wykonalności. Firma może się zwrócić do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i postępowanie może potrwać jeszcze nawet dwa lata - powiedział Jurczyk.

Ukarana spółka stała się monopolistą na dolnośląskim rynku 8 listopada 2012 roku, gdy Sejmik Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę, w której nadał firmie status regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych. To spowodowało włączenie jej do Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Dolnośląskiego.

Chemeko-System było skazane przez zarząd województwa na monopol. I na tym polega nieszczęście, że po 20 latach gospodarki rynkowej nie ma konkurencyjności, z której musiałaby wynikać niższa cena - podkreślił Jurczyk.

Przedstawiciele spółki Chemeko-System z Wrocławia nie chcieli się wypowiadać w sprawie kary; nie opublikowali również oficjalnej informacji w tej sprawie.