Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce. W sierpniu stopa bezrobocia spadła w porównaniu z lipcem o 0,1 punktu procentowego i wyniosła 5,8 procent - poinformowała w czasie Forum Ekonomicznego w Krynicy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Z danych Eurostatu wynika, że tylko w dwóch krajach Unii Europejskiej bezrobocie jest niższe: to Czechy i Niemcy.

W sierpniu bezrobocie spadło o 0,1 punktu procentowego, wyniosło 5,8 procent - poinformowała Rafalska podczas konferencji prasowej w Krynicy. To są pierwsze, wstępne dane i mogą być one jeszcze zweryfikowane z tymi GUS-owskimi. Do tej pory się nie myliliśmy - dodała.

Szefowa resortu pracy podkreśliła, że w żadnym z województw nie zanotowano dwucyfrowej stopy bezrobocia: w województwie warmińsko-mazurskim wyniosła ona 9,9 procent, a w kujawsko-pomorskim: 8,6 procent. Minister podała ponadto, że w trzech województwach bezrobocie spadło, a w pozostałych jest takie samo jak w lipcu.

Nieznacznie spadła liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. Mamy takich osób poniżej 960 tysięcy - podała Rafalska.

Zwróciła jednak uwagę, że - jak wykazało jedno z ostatnich badań - około 45 procent bezrobotnych rejestruje się w urzędach ze względu na ubezpieczenie zdrowotne, a "gotowość osób bezrobotnych do podjęcia zatrudnienia pewnie jest też mniejsza niż ta liczba 960 tysięcy, którą się posługujemy".

Dopytywana o bezrobocie w kolejnych miesiącach, Rafalska stwierdziła, że chociaż prace sezonowe obecnie powoli dobiegają końca, to być może pogoda pozwoli na kontynuowanie wielu inwestycji budowlanych. Jesteśmy w okresie kampanii i samorządy finalizują dużo więcej niż kiedykolwiek działań inwestycyjnych - zauważyła.

Niezależnie, jaki będzie koniec, to będzie znakomity rok dla rynku pracy i nic nie wskazuje, żeby były widoczne jakiekolwiek objawy spowolnienia - podsumowała minister.


(e)