Tak dobrze nie było od lat - jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, w Polsce przybywa milionerów. Z zebranych przez gazetę danych wynika, że jest ich o 13 procent więcej niż w roku 2010. Łącznie mieszka już 13,6 tysięcy podatników, którzy pracując i rozliczając się w naszym kraju, osiągnęli w 2011 roku dochody przekraczające 1 milion złotych.

Milionerów w Polsce jest więcej niż w przedkryzysowym 2008 roku. Wówczas takich osób było 13,5 tysiąca.

Rekordzistą wśród milionerów jest mieszkaniec województwa mazowieckiego, który pracuje na etacie, a jego dochody przekraczają 56,6 milionów złotych.

Najwięcej milionerów mieszka właśnie w Mazowieckiem - 3,5 tysiąca, w tym 2 tysiące w samej Warszawie. Kolejne województwo w tym rankingu - śląskie - ma 1572 milionerów, a trzecie wielkopolskie - 1308.

Ogółem w 2011 roku w Polsce przybyło 1579 milionerów. Ich liczba wzrosła więc o 13 procent w porównaniu z rokiem 2010.

Jeszcze kilka lat temu najłatwiej dorabiano się na giełdzie. Teraz polscy milionerzy wywodzą się przede wszystkim z osób prowadzących jednoosobowe firmy, menedżerów i przedstawicieli wolnych zawodów.

Na świecie nie jest gorzej

Z raportu przeprowadzonego w czerwcu przez firmę konsultingową Capgemini i Royal Bank of Canada wynika, że o jeden procent wzrosła liczba milionerów na świecie. Majątkiem wynoszącym co najmniej milion dolarów może pochwalić się ok. 11 mln ludzi.

Co ciekawe, przy ustalaniu wartości majątku nie brano pod uwagę nieruchomości należących do miliarderów , luksusowych aut czy posiadanych przez nich dzieł sztuki. Co drugi bogacz (53,3 proc.) mieszka w USA, Japonii lub Niemczech. W tym ostatnim kraju w ubiegłym roku liczba milionerów wzrosła o 3 proc. do 950 tys.