Najbogatszym Brytyjczykiem według opublikowanej przez "Sunday Times" listy najzamożniejszych osób na Wyspach jest książę Westminsteru Gerald Cavendish Grosvenor. To właściciel gruntów, nieruchomości, a nawet całych ulic w centralnym Londynie. Jego majątek wycenia się na 7,35 mld funtów. W ogólnej klasyfikacji książę Westminsteru ustępuje jednak miliarderom, którzy choć nie są rodowitymi Brytyjczykami mają w Wielkiej Brytanii interesy, rezydencje i często tu przebywają.

Najbogatszym wśród "zagranicznych przybyszów" jest urodzony w Indiach magnat stalowy Lakshmi Mittal, którego majątek wyceniany jest na 12,7 mld funtów. W skład jego grupy wchodzi m. in. Arcelor Mittal Polska. Pierwsze miejsce zajmuje już siódmy rok z rzędu.

Tuż za nim z majątkiem 12,3 mld funtów uplasował się 59-letni rosyjski oligarcha urodzony w Uzbekistanie Aliszer Usmanow, który dorobił się w górnictwie metali, mediach i telekomunikacji. W Anglii jest udziałowcem klubu piłkarskiego Arsenal. Trzecim na liście jest właściciel Chelsea Roman Abramowicz "wyceniany" na 9,5 mld funtów.

W porównaniu z ubiegłym rokiem Mittal "zbiedniał" o 4,8 mld funtów, zaś Abramowicz o 800 mln funtów. Łączny majątek tysiąca najbogatszych Brytyjczyków i obcokrajowców mieszkających w Wielkiej Brytanii, lub prowadzących tu interesy, wynosi 414 mld funtów (o 4,7 proc. więcej niż w poprzednim roku).

Bogacze odrabiają straty po kryzysie

Jest to nowy rekord. Oznacza, że bogacze odrobili straty z lat 2008-09, gdy uderzył w nich kryzys na światowych rynkach finansowych. Po to by trafić na tegoroczną listę trzeba było wykazać się majątkiem co najmniej 77 mln funtów.

Na listę najbogatszych mieszkańców Wysp w 2011 r. weszło ośmiu szczęściarzy, którzy postawili na wygrany los na loterii, w tym Colin i Chris Weir, którzy na skutek kumulacji wzbogacili się z dnia na dzień o 160 mln funtów. Tym samym zajęli 462. miejsce na liście bogaczy.

Celebryci wśród najbogatszych Brytyjczyków

Wśród najbogatszych celebrytów znalazła się m. in. piosenkarka Adele, której album "21" rozszedł się w nakładzie 3 mln egzemplarzy w ciągu roku. Jednak wśród najbogatszych piosenkarzy nadal prym wiedzie starsze pokolenie podtatusiałych rockersów, takich jak Paul McCartney, czy Mick Jagger.

Na liście bogaczy jest 73 Szkotów i 24 Walijczyków. Geograficznie dominuje południowo-wschodnia Anglia, gdzie mieszka 53 proc. spośród nich. Uwagę zwraca przewaga "starych pieniędzy" nad nowymi, wygenerowanymi np. w sektorze nowatorskich wynalazków, czy technologii.

"Sunday Times" wycenił majątek w oparciu o publicznie dostępne informacje, analizy rynkowe (np. spółek giełdowych, rynku nieruchomości) i tego, co o swoim majątku mówili sami zainteresowani.